Groenlandse walvis Kop met baarden Skelet walvis De Groenlandse walvis, 15 meter lang met een gewicht van 42 ton. Baleinen kunnen een lengte van 4,5 m. bereiken. De speklaag is soms meer dan 65 cm. dik. Ook de baleinen werden door 'de Baardkappers' op zee uit de bek van de walvis gehakt en gesneden. Het harpoeneren in 'open zee' was een geheel andere techniek dan het harpoeneren tijdens 'de baaivisserij'. Het schijnt dat het harpoeneren in open zee als een van de eersten door de Rijper Marten Michielszoon is gepres teerd. De Basken en de Noren waren als harpoeniers bijzonder bekwame vaklui. Zonder goede harpoeniers aan boord kon je het vangen van een wal vis wel vergeten. Veel reders hebben dit aan den lijve ondervonden, toen hun schepen zonder vangst de thuishavens bereikten. De Basken waren gewilde harpoeniers. Ze konden bogen op een eeuwen oude traditie van kustvissen. Voor de 13e eeuw vingen ze aan de kust van de Golf van Biskaje al walvissen en nabij het dorpje Biarritz was men helemaal ingesteld op de walvisvangst. De warme golfstroom liep toen vlak langs de kust en de Atlantische Oceaan is daar erg diep. Het wapen van Biarritz wordt dan ook gevormd door een walvis en harpoeniers. Na de 16e eeuw was de warme golfstroom echter verplaatst en vonden de harpoeniers volop werk op de Engelse, Noorse en Hollandse walvisvaarders. Tegen het eind van de 1T eeuw voeren er 192 walvisjagers bij Spitsbergen, waarvan er 121 onder Nederlandse vlag voeren. Er werd dus hoofdzakelijk op de Groenlandse wal vis gejaagd, die vanaf ongeveer 1670 in de Noordelijke IJszee tussen de ijsmassa's moest worden gevangen. De Groenlandse walvissen werden onge 144 Museuit Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 44