gebrandschilderde panelen maakte voor de bovenlichten van de vensters van de raadzaal op de verdieping. Verder gaat hij met: Er zijn jonge bomen geplant en ook is een zitbank geplaatst gemaakt van een doorgezaagde boomstam. Dit zou niet zo bijzonder zijn, ware het niet dat Grootschermer de enige plek is in Europa, waar de mannelijke bevolking zich zondags ver maakt met knikkeren. Daarvoor is luwte en schaduw nodig, maar ook een zogenaamde 'leugenbank'. Om de geschiedenis recht te doen is de plek waar het kleinste rechthuisje stond niet van de aardbodem weggevaagd, doch zijn de fundamenten blijven staan en is de ruimte met zand gevuld. De kinderen hebben daarmee een mooie zandbak gekregen. Opening. Onder grote belangstelling van de bevolking en genodigden is op een za terdag in juni (ik heb niet de precieze datum kunnen vinden) de officiële ope ning. Als hoogste gast was aanwezig de commissaris der koningin van de provincie, baron Roëll. Het aantal uitgestoken vlaggen in het dorp viel wat tegen maar er waren heel wat oude voorwerpen geschonken. De leerlingen van de twee hoogste klassen van de openbare school van Grootschermer stonden aan de ingang opgesteld en toen de burgemeester met zijn gasten aankwam werd een huldigingslied aangeheven op de wijze van het kronings lied. Bij de ingang reeds kon de burgemeester een cadeau voor het raadhuis in ontvangst nemen: mevrouw van Kinschot bood uit naam van haar echtge noot een tekening aan van het Alkmaarse stadhuis, waar hij (burgemeester Kolb) als ambtenaar gewerkt had. Burgemeester ging uitgebreid in op de be sluitvorming en uitvoering van de restauratie. De bouwmeester van het Raadhuis is niet bekend. Wel zijn veronderstellingen gemaakt uit bestaande gegevens. Zo heeft mr. Belonje te Alkmaar bij de ontcijfering van een grafsteen in de kerk van Grootschermer opgemaakt dat Cornelis Kolles van Driehuizen de bouwmeester zou zijn. Hulde werd gebracht aan de aannemer van de verbouw, de heer J. G. Dekker met zijn arbeiders Jo, Piet, Herman en Koster. De onderaannemers D. Smit voor het heiwerk, T. bij 't Vuur voor het loodgieterswerk, T. Slooten voor het schilderwerk en J. Pilkes voor de verlichting. Baron Roëll verrichte de officiële opening. Hij memoreerde dat er een gebruikelijke overschrijding van de begroting is, maar hij wilde nu wel al meedelen, dat er bij Provinciale Staten een voorstel zal komen, dat de provincie ook van dit bedrag haar aandeel zal betalen. Met een "Moge Zuid-en Noordschermer nog menig jaar van toenemender groei en bloei tegemoet gaan" verklaarde spreker het nieuwe raadhuis voor geopend. 134 Museum Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 34