geen werkverschaffingsionen zoals men met de restauratie van de Grote Kerk in Alkmaar wil. De heer Heijnis veronderstelde dat het wel f 10.000,- zou gaan kosten. Verder was hij bang dat na afbraak van het rechthuisje er weinig van over zou blijven. Dan moet er maar een modern gebouwtje komen. Met een kelder onder het raadhuis voor het archief. Spreker is tegen het voorstel. De heer Schot vreesde dat het afbikken van de muren erg kon tegenvallen. De heer Stekelbos vond het voorstel van B. en W. mooi. Hij voelde wel wat voor oudheden en betwijfelde of het niet beter was het oude rechthuis op zijn plaats te laten staan. Wethouder van de Laan was voor de restauratie. Een nieuw gebouw zul len we zelf moeten betalen en nu krijgen we subsidie. De heer Vaalburg juichte het plan toe. Voorzitter merkte op dat het rijk nu nog subsidie wil geven. Straks heeft ook Den Haag misschien geen geld meer. (hebben we dit meer gehoord?) Wat de financiën betreft, de gemeente heeft alleen f 12.000,- schuld voor de nieuwe Noorderbrug. Door dit voorstel krijgt het centrum van het dorp een zeer verhoogd aanzien. Met 5 tegen 2 stemmen stemt de gemeenteraad voor het plan. De heren Heijnis en Schot waren tegen. Plannen voor uitvoering. In de raadsvergadering van 21 januari 1938 geeft de heer Kok aan de hand van kaarten een uiteenzetting van de plannen. Deze vertelde dat hij door bemiddeling van het archief te Alkmaar in het bezit gekomen was van de oorspronkelijke tekeningen van het raadhuis. Ten tweede deelde hij mede da het hele terrein in de omgeving van het raadhuis in de loop der eeuwen ongeveer 75 cm. gezakt moet zijn, wat blijkt uit de oude tekeningen. De blauwe band cement rondom het raadhuis zou niet anders zijn dan een bedekking van de fundamenten, welke door de verzakking van het terrein boven de grond waren gekomen. Om dezelfde redeg had men ook de stoep vóór het gebouw moeten verhogen met een paar treden. Op 11 mei 1938 had in het raadhuis van Zuid-en Noordschermer de open bare aanbesteding plaats van de restauratie van het raadhuis waarvoor het bestek met de bijbehorende tekening zijn opgemaakt in overleg met Monu mentenzorg. Er zijn 25 inschrijvingen binnengekomen. De laagste inschrijving is van Joh. G. Dekker Jr. te Edam voor f. 6577,—. Deze aannemer heeft al verschil lende restauraties verricht zoals aan de Grote Kerk te Edam, de Speeltoren te Monnickendam en de Waalse Kerk te Haarlem. 130

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 30