Na de gemeentelijke samenvoeging van Zuid- en Noordschermer verloor het kleine rechthuisje zijn functie. In mei 1885 koopt Hendrik Kooger, vracht schipper, het pand op de publieke verkoping van de gemeente voor f 150,—. De gemeente is dan meer als 100 jaar eigenaar geweest. Kooger heeft het eerst een tijd als woonhuis gebruikt, later als opslagplaats. 24 Augustus 1927 koopt de gemeente het terug van de tegenwoordige eigenaar, Michiel Kooger, koopman in brandstoffen, voor de som van f 225,— Met de bedoeling om het als historisch monument in stand te houden. Het rechthuisje is dan vervallen door het gebruik als opslagplaats van brandstof fen zoals turf. Reden voor restauratie. Het grotere raadhuis van Zuidschermer voldoet niet meer. De taken van de gemeente zijn uitgebreid en dat geeft ruimtegebrek. De vergaderzaal is niet representatief meer, er is geen ruimte om het archief te bewaren (verplicht brandvrij archief), er ontbreekt een wachtkamer en een arrestan tenlokaal. Nieuwbouw past niet aan het oude gebouw. Het plan van de gemeente is om het rechthuisje op het Noordeinde bene den in te richten als arrestantenlokaal en boven als stempellokaal voor werk lozen. Maar van dat plan moet al bij het samenstellen van de begroting voor 1936 af worden gezien. Voorgesteld wordt alleen enige noodzakelijke onder houdswerken aan het gebouwtje te doen. Burgemeester Kolb heeft zich ingezet om belangstelling van Rijksmonu mentenzorg te krijgen. De architect van het Rijksbureau, dhr. A. A. Kok te Amsterdam kreeg de opdracht om plannen te maken voor restauratie van beide monumenten. Deze heeft het idee ontwikkeld om het oude rechthuisje te verplaatsen naast het raadhuis en beide gebouwen te verbinden door een laag gebouwtje dat als archief bergplaats gebruikt kan worden. De beide halsgevels van de oude gebouwen zullen dan goed tot hun recht komen. In het verleden heeft men de prachtige rode handvormstenen muren met cement bestreken, terwijl ook de fraaie kruisramen door schuiframen zijn vervangen. Het raadhuis zal van de cementlaag worden ontdaan en de schuifraamkozijnen zullen worden vervangen door kruisraamkozijnen. De secretarie die boven was krijgt beneden een plaats, het benedenge deelte van het oude rechthuis zal benut worden voor arrestantenlokaal, ter wijl het bovengedeelte als burgemeesterskamer zal worden ingericht. Van het rechthuisje is de voorgevel bepleisterd, waaronder metselwerk van roden baksteen aanwezig is. De balken en de kap van het gebouwtje rus ten op muurstijlen. Deze stijlen, de balken en strijkbalken zijn met ijzeren ankers aan de muren verbonden. Deze ankers zijn in de muren geroest en 128

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 28