vergaderingen uit beschreven periode, en ik hoop dat die niet verdwenen zijn, eens moeten nakijken zodat je een nog beter beeld van de sociale func tie van deze visclub krijgt. Ik ben zeker en vast van plan om de geschiedenis van De Hengelaar nog eens verder uit te pluizen in het kader van de ont wikkeling van de georganiseerde hengelsport in Nederland. Zo'n artikel is in eerste instantie dan niet gedacht voor deze periodiek maar meer voor ge specialiseerde hengelsportbladen en als hoofdredacteur heb ik het grote voordeel dat ik zelf kan beslissen of we zo'n artikel gaan plaatsen. Een van de redenen waarom ik het een goede zaak zou vinden als het wel een wee van een reeds lang bestaande hengelsportvereniging zoals De Hengelaar zou worden onderzocht, is het feit dat de identiteit van deze verenigingen lang zaam maar zeker aan het verdwijnen is. Als je kijkt naar de rol die De Henge laar als club in het dagelijkse leven van Graft en De Rijp, tot 1970 waren ze immers nog apart, in de periode 1930 tot 1970 had, zie je een heel andere situatie dan anno 2004. Destijds waren de leden veel meer betrokken bij het wel en wee van de club dan tegenwoordig. Het sociale gebeuren in de visclub anno 2004 raakt steeds meer op de achtergrond. Je zou heel oneerbiedig kunnen zeggen dat de meeste visclubs in de tegenwoordige tijd een soort veredelde bureaus zijn die de benodigde visvergunningen uitgeven. Als je kijkt naar de animo die er momenteel bestaat om evenementen die door de club georganiseerd worden, bij te wonen, kun je alleen maar constateren dat deze animo steeds minder wordt. En dat terwijl het ledental vergeleken met vroeger, toen er wel grote animo was om mee te doen, vele malen groter is. Ik vind dit jammer, het is een teken destijds. Als secretaris van een hengel sportvereniging met 1260 leden en voorzitter van de Snoekstudiegroep Nederland - België met 1750 leden weet ik hoe moeilijk het is om meer dan 25 leden te bewegen naar een jaarvergadering te gaan. Soms heb ik nog wel eens heimwee naar die goede oude tijd toen we gezellig met een dikke 40 leden een baarswedstrijd aan de nog groene oevers van een heel heldere Bellesloot hielden. Ik weet het, die tijd is voorbij en komt niet meer. Daarom ben ik dan ook blij dat ik toch nog heel wat tastbare herinneringen aan die tijd in deze bijdrage op papier heb kunnen zetten. Natuurlijk hoop ik in 2011 mee te maken dat De Hengelaar haar 100 jarig jubileum viert en er dan heel veel oude koeien in plaats van vissen uit de sloot gehaald worden. Want als er een zaak is die ik nooit vergeet is het het feit dat je als vissers aan de waterkant allemaal gelijk bent en dat ik dit sociale aspect van deze visclub in al die jaren gelukkig niet veranderd is. Jan Eggers 126

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 26