'Van der Lee logeerde bij mevrouw de gravin van Renesse van Wilp. Hij reist steeds en is gistermorgen weer vertrok ken. Of hij van plan is terug te keren, is mij onbekend. Bij geruchte is mij gezegd dat hij in het logement de Zwaan deze en gene behoeftige heeft gesproken en een magnetische bewerking heeft toegepast, zonder dat hierdoor in het publiek de goede orde is benadeeld geworden." Middelburg in rep en roer Op 1 augustus 1822 stuurt de gouverneur van de provincie Zeeland vanuit Middel burg een brief aan de Minister van Bin nenlandse Zaken en Waterstaat. Hij wil veten hoe hij moet handelen omtrent nagnetiseur Van der Lee. Hij vertelt "dat n april 1822 zich te Middelburg heeft opgehouden de persoon van Van der Lee met oogmerk om door het magnetisme iekten en kwalen te genezen. Zijn tegen- voordigheid en het bijzondere van zijn :eneeswijze verwekte een algemene sen satie in die stad. Alle soort van lijders wamen in menigte tot hem en bij zijn erblijfplaats was steeds een grote toe- oop van mensen verzameld." >e gouverneur heeft gehoord van de Bur- emeesters van Middelburg dat Van der ee wegens zijn geschiktheid tot het ge nezen van reumatische en artritische pij nen door het magnetisme goed bekend iaat. 'Van der Lee was sedert enige da gen aanwezig en bezat veel attesten van deskundigen, professoren, doktoren en chirurgen. Zij getuigden allen van zijn schranderheid en van het gelukkig herstel van duizenden van lijders." Als simpel magnetiseur heeft hij geen bevoegdheid tot de uitoefening der geneeskunde no dig, luidt de conclusie. De Burgemeesters van Middelburg doen een goed woordje voor Van der Lee. Zij verklaren dat op 10 april 1822 door Wes- sel van der Lee een magnetische kuur is beproefd aan Jacobus Henschaart, com mies van den burgerlijke stand ter stede lijke secretarie. Deze is ruim vijf jaar gele den door een reumatisch toeval in de linkerschouder aangetast, en zijn kwaal was dermate verergerd, dat hij de arm bijna niet meer kon opbeuren en zich niet zonder hulp van anderen kon kleden. Ten gevolge van de kuur, waaraan slechts weinig minuten zijn besteed, bevindt hij zich thans zoveel beter, dat hij de arm boven het hoofd kan opheffen, zichzelf alleen kan kleden en slechts weinig pijn nabij de elleboog heeft overgehouden. De reumatische stof heeft de schouder ge heel verlaten. Er is een rapport van de plaatselijke Com missie van Geneeskunde dat meldt dat, uit misschien duizend lijders die zich tot Van der Lee gewend hadden, slechts een klein getal bij de Commissie bekend was: "bij twee door vallende ziekte aangetaste personen had hij het acces gecoupeerd, bij drie door reumatische affectie op de borst en in de zijde aangedane personen had hij dadelijk de stof afgeleid en uit het lichaam gebracht". De brief gaat verder: "De tijd zal moeten leren of zij genezen blijven, aangezien - volgens Van der Lee - de magnetische bewerking twee tot drie maanden en soms langer vereist om een volkomen 87

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 29