Hij grijpt alle kwalen en ongemakken in alle stadia en complicaties aan, zonder in staat te zijn de gevolgen daarvan te kun nen berekenen. Hij wordt hierdoor ge vaarlijk in de burgerlijke samenleving en hiervan heeft hij gedurende het afgelopen voorjaar veel bewijzen gegeven." "Het wordt dus zaak Van der Lee in iedere provincie te vervolgen als een onbevoeg de volgens de wet. Doel is dat deze be faamde kwakzalver in zijn handelingen gestuit wordt, of tenminste genoodzaakt onder de bepalingen van de wet te wer ken indien hij iets bijzonders verrichten kan. Wij twijfelen er niet aan of alle Commis sies van Toevoorzicht zullen er volgaarne aan meewerken dat dergelijke kwakzalve rijen geweerd en de geneeskundige orde gehandhaafd wordt, zonder welke onze commissie een belachelijk figuur zou maken en bespot zou worden door allen die bijgelovig genoeg zijn om zich door dergelijke schoonschijnende bedriegerij en te laten misleiden." Waarschuwingen in Utrecht Op 8 augustus 1822 bericht de Provinciale Commissie van Utrecht dat Wessel van der Lee in hun provincie is gekomen en in de gemeente Zeist is begonnen zijn kuren te verrichten. De commissie heeft beslo ten een brief te schrijven aan de gedepu teerde staten van de provincie, aan de schout van Zeist en een aan burgemees ters van IJsselstein. De tekst luidt als volgt: "De Provinciale Commissie van Genees kundig Onderzoek en Toevoorzicht te Utrecht heeft tot haar leedwezen verno men dat Wessel van der Lee, grutter wo nende te Schermerhorn, bijgenaamd de wonderdokter, in deze provincie is geko men en in Zeist is begonnen zijn magneti sche kunsten uit te oefenen. De commis sie acht het haar plicht de schout van die gemeente over het gevaarlijke en met de wetten strijdende bedrijf van de man te onderhouden. Een bedrijf waardoor de lichtgelovige en onkundige menigte kan worden meegesleept, maar dat tevens onberekenbare gevolgen hebben kan voor op het leven en de gezondheid der inge zetenen. Immers: bezit deze man geen magnetisch vermogen, dan is zijn bedrijf een openba re geldafzetting en bedriegerij. Bezat hij zulks inderdaad: dan zijn magnetische kuren hoogst gevaarlijk in een man die zelf niet weet wat hij verricht, die niet beoordelen kan voor welke ziektes het magnetisme nuttig is en in welke het ge vaarlijk is, die lichtzinnig zijn gemagneti seerde patiënten verlaat en die ergerlijke en zedeloze tonelen teweegbrengt en zijne kuren in openbare herbergen ver toont." De brief eindigt met een waarschuwing: "Het zal niet nodig zijn u uit te leggen dat het bedrijf van dit gevaarlijk mens geheel en al aanloopt tegen de geneeskundige verordeningen. Het is voldoende u te be richten dat de minister van binnenlandse zaken heeft verklaard dat het aan geen twijfel onderhevig is of de handelingen van Wessel van der Lee zijn geneeskunst oefeningen die verboden zijn bij de wet." De Schout van Zeist antwoordt nuchter: 86

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 28