gehad, maar hem onder de behandeling gekrabbeld, gebeten, gescholden voor een kwakzalver, weetniet en bedrieger, zodat - deze bewerking niet meer kan plaatsheb ben." Daarop is mevrouw Blanchenai zon der tegenstreven met de heer Boejee in het rijtuig gestapt en nog voor 11 uur bij mevrouw Boejee gebracht. Op 8 februari brengt Graswinckel des Villates over deze voorvallen verslag uit aan de griffier der Staten van Holland. Droogjes voegt hij eraan toe dat hij geen klacht heeft ontvangen over het binnen dringen in deze woning bij nacht. Het gaat om een fatsoenlijke dame die in het gesticht is geplaatst omdat zij nu en dan aan vlagen van krankzinnigheid lijdt. Zij heeft de hulp van het magnetisme te baat willen nemen om zo niet de genezing, dan toch de heilzame gevolgen hiervan te beproeven. Utrecht: de pijn van Willemina de Wijs Willemina de Wijs, die al jaren aan reuma tische pijnen lijdt, roept de hulp in van Wessel van der Lee. Zij is niet tevreden over zijn behandeling. Op 22 augustus 1822 verschijnt Willemina de Wijs voor de Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toe- voorzicht te Utrecht. Willemina, huis vrouw van Johannes van der Linden, wcont in de Goede Steeg buiten de Witte- vrouwepoort, en is omtrent 50 jaren oud. Zij verklaart "dat zij sedert ruim vier jaar lijdt aan reumatische pijnen, die van de borst begonnen en allengskens het gehele lichaam hadden ingenomen en veroor zaakten dat zij krukken gebruikt". Haar was aangeraden de hulp van Wessel van der Lee in te roepen. Zij had zich daar voor op 25 juli begeven naar Zeist, waar Van der Lee zich op dat moment ophield. Toen zij hem vertelde dat zij reumatische pijnen had, zei hij die gemakkelijk te kun nen wegnemen. Nadat hij haar had ge wreven was de pijnen in zoverre gewe ken, dat zij zonder krukken kon gaan. Daarop had van der Lee gezegd dat zij de krukken maar bij hem moest laten, omdat zij genezen was. Ter "bevestiging van de genezing" moest zij gebruik maken van jichtbalsem en maagpillen. Hij wilde haar het recept niet geven, zij moest ze in een apotheek in Zeist gaan halen. Zij had ge weigerd de krukken bij van der Lee te laten, omdat zij dacht dat zij die mis schien nog wel zou moeten gebruiken. Zij heeft de balsem en de pillen in de apo theek in Zeist laten maken en daarvoor 30 stuivers betaald. Het restant van de medi cijnen geeft ze aan de commissie. Willemina vertelt dat de volgenden dag al de pijnen met meer hevigheid dan tevoren waren teruggekeerd. Dit gold vooral voor haar knie. Zij had de knie en alle andere pijnlijke plaatsen met de balsem inge smeerd en was begonnen de pillen te gebruiken. Omdat de pijnen ondanks de pillen en de zalf in het geheel niet waren verminderd maar eerder erger geworden, was zij na enige dagen opgehouden deze middelen te gebruiken. Van haar "onderneming had zij dus niets anders overgehouden dan vermeerdering van pijn en schade". Zij liep nu weer met 80

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 22