van drinken is slechts een kwestie van persoonlijke smaak. Bovendien helpt drinken soms bij zijn werk. Zijn werk is niets meer of minder dan het dierlijk magnetisme zoals wij dat al lang uitvoeren. Zijn manipulaties zijn, net als die elke andere ervaren natuurgenezer, variabel. Uit ervaring blijkt dat de hande lingen van handen of ogen het belangrijk ste voertuig zijn voor het bepalen van de gedachten, zodat niemand tijdens zijn behandeling mag spreken. De vraag is nu: waarom heeft hij meer succes of waarom is hij effectiever dan anderen? De reden is, om te beginnen, een goede gezondheid in de bloei der jaren, en vervolgens de wil en neiging om goed te doen aan zieke mensen en ten slotte, veel zelfvertrouwen doordat hij telkens weer succesvol is. Ik geloof zeker dat hij een kruis slaat, want hij is Rooms-katholiek Ik geloof ook dat hij bidt, maar je moet niet letten op zijn praatzieke manier van doen. Ik geloof bovendien in wat hij vertelt, name lijk dat hij geen verklaring kan geven voor zijn activiteit. Hier noemt hij het magneti seren, bij anderen misschien iets anders. Professor Hendriks, dokter Wolthers, Driessen en ik hebben hem een geschre ven getuigenverklaring gegeven van wat we hebben gezien. Hiermee doet hij nu de ronde bij de herbergen. Hij is vrij om er gebruik van te maken naar hij verkiest. Zijn kracht neemt af als hij werkt van de morgen tot de nacht; dat heeft hij mij zelf verteld. Daarna, door het gebruik van geesten, herstelt hij zichzelf. Hij verwij dert vrijwel zonder falen pijnen, zoals ik hem bij 10 tot 12 patiënten heb zien doen. Hij trekt ze door het hele lichaam, tot de extremiteiten, net als wij doen. Maar ze blijven niet allemaal genezen, omdat hij niet wil werken gedurende een lange periode. Dat kan ook niet, vanwege grote aantallen. Ik heb diverse van deze verzachtende genezingen gezien. Ik noem ze verzachtend, omdat ik niet weet wat van de meeste patiënten is geworden. Ik heb twee zeer prachtige volledige ge nezingen gezien bij twee heren. Een van hen, tamelijk verlamd door reumatiek, kwam een paar weken geleden naar de herberg, voorzichtig vragend of hij kon worden geholpen. Kom, zei Van der Lee, ga zitten, en in korte tijd, misschien een kwartier of een half uur, sprong de man op zijn benen en kwam vervolgens ver rukt naar me toe met Van der Lee. De patiënt vertelde me over zijn geval en sprong vrolijk in het rond. Deze genezing is blijvend. Strikt gesproken heeft hij ons niets geleerd. Hij heeft echter ons zelfver trouwen gestimuleerd, dat minder sterk was doordat wij minder werkten. Wij al len nemen van tijd tot tijd zulke pijnen weg, hoewel we niet zoveel kracht heb ben als hij. Ik ben niet de zwakste magne tiseur, maar mijn lichamelijke conditie is zeker niet elke dag hetzelfde, en ik ben ik niet kalm genoeg door mijn overladen streven om goed te werken. Ook heeft Van der Lee het bijkomende voordeel dat hij niet verlegen is. Hij voelt geen verlegenheid, denkt niet overdreven veel aan fatsoen, heeft geen medische waardigheid, voelt zich niet belachelijk gemaakt enzovoort. Dit alles heeft vaak een schadelijk effect op mensen die min der ruw zijn. Er is niets wonderbaarlijks,

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 15