Herman Kaptein schreef de volgende korte inhoud van zijn lezing: Van hoog water tot Leeghwater De Hollandse veenontginningen en inpolderingen blijven boeien. Natuur lijk is dat niet vreemd: kijk om je heen en je ziet de diepe en duidelijke sporen die zij in het landschap hebben getrokken. De toerist die het groene hart van Noord-Holland betreedt, wordt hier niet voor niets ontvangen als bezoeker van 'Het land van Leeghwater'. Niet alleen in de hedendaagse bele ving maar ook in het onderzoek naar het Hollandse verleden kan men moei lijk om de waterstaatkundige ontwikkeling heen. Vanaf de eerste bewoning moesten de inwoners immers alles op alles zetten om het hoofd boven water te houden. De Hollanders zijn duidelijk als overwinnaar uit deze eeuwenlan ge strijd tegen het water tevoorschijn gekomen. Na het pompen of verzuipen ontstond hier al vroeg een moderne samenleving met economische groei en culturele bloei. Hoe is deze - op het eerste gezicht tegenstrijdige - ontwikkeling te verkla ren? Hoe kon in een gebied waar het landschap zoveel problemen opleverde de 'eerste moderne economie' ontstaan? Vaak is de mening verkondigd dat de grillige natuur bepalend is geweest voor het karakter van de Hollanders. Zij hebben geleerd hard en sober te werken en de natuurlijke belemmeringen niet uit de weg te gaan maar te overwinnen. Aldus kon de Gouden Eeuwer de wereldzeeën veroveren. Tegenover deze psychologische verklaring is de laat ste dertig jaar een andere verklaring ontwikkeld. Deze is voortgekomen uit een geheel nieuwe visie op de landschappelijke veranderingen en het grond gebruik na de ontginningsperiode (1000 - 1350). De recente inzichten hier over hebben ons beeld van de vroegste geschiedenis van het Hollandse veen gebied fundamenteel veranderd. De lezing richt zich vooral op deze relatie tussen het landschap en het economische leven in Noord-Holland tot aan de grote inpolderingen. Hoewel gekeken wordt naar de gehele provincie zal het duidelijk zijn, dat deze kwes tie ook alles te maken heeft met de geschiedenis van het Schermereiland, het huidige Eilandspolder. In het tweede deel van de lezing komen de Noord- Hollandse en de Schermereilandse ontwikkeling daarom moeiteloos samen in de persoon van Leeghwater. De vraag die dan centraal staat is die naar zijn betekenis voor de molentechnologie en de inpolderingen. februari 2004 Herman Kaptein

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 9