De lezing van Herman Kaptein Tijdstip: dinsdag 16 maart; 20.00 uur Plaats: de dorpskerk in Grootschermer Toegang: voor leden gratis; niet leden drie euro Al met al een vernietigende ramp: dit schoone heerlicke dorp, dat ghenoechsaem een stadt ghelijck was, is in korten tijdt tot een vervallen steen-hoop geworden, ontbloot van middelen, neeringh ende volck. Het aantal slachtoffers bleef beperkt: één oude vrouw, die onmachtigh was te vluchten en in de menighte van 't krioel vergeten was te helpen, kwam om het leven. Aan het begin van dit artikel staat dat het dorp verscheyde malen toe is be- sogt en aangetast. Voor de tweede maal werd De Rijp op 11 november (op Sint Maarten) 1657 door brand geteisterd: de buurten Vlaender en het Riet werden verwoest en het westeynde van 't nieuwe landt (dat bij de eerste brand gespaard was). Op 25 juli 1674 ontstond de derde grote brand. J. Pielage schrijft over de tijd na de brand. Veel hulp kwam er van de om liggende dorpen, ook financieel via collecties (Graft droeg 108 gulden bij voor de herbouw van de kerk). In 1655 was de Grote Kerk weer hersteld schoner dan tevoren vercierd. De herbouw van de toren werd in 1661 ter hand genomen. Door geldgebrek werd de spits wat kleiner dan gepland. In 1656 was er al weer een nieuwe (stenen) Vermaning verrezen. Pas na de der de brand in 1674 vaardigde het gemeentebestuur een verordening uit waarin bepaald werd dat de huizen voortaan met stenen wanden tot aan de goot toe en stenen voor- en achtereinden tenminste tot de eerste zolder toe gebouwd moesten worden. Dick Mantel Gebruikte bronnen: E. A. van Dooregeest en C. A. Posjager (1699), De Rijper Zee-Postil. Jan Philipsz. Schabaelje (1654) in Een Kleyne Chronycke (Jan Adriaensz Leeghwater); tweede editie. J. Pielage (1995), De Rijp na de ramp (Een Nieuwe Chronyke, dec. 1995) Aanbevolen literatuur: H. Meddens (1972), De Rijp: hondenwagens stapvoets! OHV Graft-De Rijp, werkgroep Schermerhorn (1999), De grote brand van Schermer hom 300 jaar geleden. Met daarin een artikel van G. Koppers: Brand en brandbestrij ding in De Rijp. Van de zeventiende eeuw tot nu. 8

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 8