okale inbreng iropvolgende oonstellings) :rt een aantal s Nooij, Gre en er dan de ;n vlekvrij te ebroken: we an de eerste, n en gaan de end zie je al dan aan het kingen soms beschilderde aureerd met 'onds Noord- de gemeente del van het er Stadt; met te van een Eyking), een Seelhoed uit Groenland meegenomen), een replica van een jacobsstaf en een ooit uit het Gemeene Wees- en Armenhuis afkomstig 19e-eeuws inktstel (schenking van fam. J. Berkhout). Oude bekenden die voorgoed naar het museum zijn gekomen, zijn het model van het raadhuis van De Rijp (schenking van de heer W. van Aken) en het door Spaarman beschilderde sleetje (toogje; schenking van fam. Blaauw). Ook hebben de rond 1800 geschilderde pa neeltjes met voorstellingen van de Rijper Rietbuurt en de achterkant van Graft, afkomstig van de familie Admiraal en in 2002 gerestaureerd met steun van Rabobank Purmerend e.o., een plaats gekregen. Ook op het gebied van aardewerk valt er straks veel nieuws te zien: bodemvondsten uit Grootschermer (schenking fam. Kroes, Schermerhorn), een door Jean Eybergen prachtig gerestaureerde aspot (schenking de heer M. Parrée), slibaardewerk uit de collectie Schute, tegels (geschonken door Lars Ent en met noeste arbeid van kalkmoppen ontdaan door Pim Terpstra) en bovenal, als klap op de vuurpijl, een selectie uit de recent in bruikleen verkregen 'collectie Commandeur'. In het oude museum toonden we vooral wat we in huis hadden. In het nieuwe museum staan de hiervoor al genoemde thema's centraal. Dat betekent dat we, om bepaalde aspecten van zo'n thema te illustreren, nog wel eens een beroep hebben moeten doen op collega-musea en andere instellingen. Zo tonen we straks belangrijke bruiklenen van het Nederlands Scheepvaart Museum (Amsterdam), het Zuiderzeemuseum (Enkhuizen), het Instituut Collectie Nederland (Rijswijk), het Visserijmuseum (Vlaardingen), het Nederlands Tegelmuseum (Otterlo), Museum Betje Wolff, de Stichting Jan Boon en de Doopsgezinde Gemeenten van De Rijp en van West- en Oost- Graftdijk. Tenslotte zijn er ook aanwinsten, die vanwege hun kwetsbaarheid niet in de vaste opstelling komen. Ik denk dan aan het prachtige album met oude foto's van De Rijp, ooit bezit van ons erelid de heer G. de Jong, en geschonken door zijn zoon, de heer A. de Jong uit Uitgeest. Heel recent is de oezegging van een fraaie verzameling prentbriefkaarten en oude foto's van de Graftdijken. Het is duidelijk dat u van ons in de komende jaren een of meer tentoonstellingen met oude afbeeldingen kunt verwachten. Tot die tijd bewaren we het materiaal in onze nieuwe depots bij een optimale smperatuur en luchtvochtigheid. Wat de Inrichtingscommissie en het museumbestuur veel genoegen doet, is dat wij voor belangrijke onderdelen van het nieuwe museum een beroep konden doen op mensen uit de regio. Het begon al met architect Cornelis de Museu' Bulletin 45

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 45