Houten huizen Walvisvaart Haringvisserij Doopsgezinden Vervolgens was samen met ontwerpbureau Tekst Uitleg een ontwerp voor de inrichting gemaakt. Wij wilden het karakteristieke houten gebouw en het erf weer zoveel mogelijk een oorspronkelijke en vriendelijke uitstraling geven. Daardoor kon het gebouw in de opstelling onderdeel van het verhaal worden. Bij de inrichting zouden we de objecten centraal stellen: niet volproppen maar vooral ook niet te weinig voorwerpen. De bezoeker zou een zeker 'schatkamergevoel' moeten krijgen. Ook wilden we geen rondzwer vende geluiden van audiovisuele programma's in de ruimte; alleen voor de beide introductieprogramma's -vertoond in een aparte ruimte- zouden we een uitzondering maken. Voor de vaste opstelling koos de commissie voor de volgende combinatiethema's: Haringvisserij walvisvaart, Houten huizen branden, Arm rijk, en Molens Leeghwater. Daarnaast zou aandacht aan de rol van de doopsgezinden besteed worden. Dit concept werd uitgewerkt door Jenny Mulder en mij. Wij selecteerden de voor tentoonstelling in aanmerking komende objecten en maakten gedetailleerde plaatsingslijsten, waarin per vitrine of stuk wand aangegeven werd welke objecten daar zouden worden geplaatst. Intussen was door de firma Joro een door Tekst Uitleg ontworpen proefmodel van de haringvisserij-unit gemaakt en opgesteld in het raadhuis van Graft. Dat proefmodel werd op allerlei manieren bekeken en getest. Dat werkte heel goed uit voor de volgende units: daar waren de kinderziektes al uit. Tekst Uitleg ontwierp in die periode overigens ook een nieuwe huisstijl voor het museum. Intussen waren anderen bezig met het voorbereiden en maken van (audio)visuele programma's. Joep Surie werkte een dozijn minipresentaties uit. Straks kan de bezoeker op een zestal schermpjes in de opstelling een programma van een paar minuten zien, waarin met beelden en teksten iets wordt verteld over bijvoorbeeld Jan Jansz Weltevree, Leeghwater of de rol van de doopsgezinden. De door Joep gemaakte scenario's en de door hem 42 Museum

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 42