Het bestuur in een stroomversnelling In 1998 raakte de discussie in het bestuur over een nieuwe bestuursstructuur in een stroomversnelling. Enkele bestuursleden wilden een bestuur op meer afstand, dat meer zou delegeren. Anderen pleitten voor een werkend bestuur, dat zelf allerlei taken zou uitvoeren. Dat laatste werd ook ingegeven door praktische overwegingen: voor je kunt gaan delegeren, zal je toch eerst een gezonde financiële basis moeten hebben, die het mogelijk maakt om meer personeel aan te trekken. Het bleek een onoplosbaar dilemma. De penningmeester stapte uit het bestuur. De bestuurlijke slagkracht dreigde verloren te gaan, vergaderingen van het dagelijks bestuur werden niet meer gehouden en de voortgang van de plannen voor een nieuw museum stokte. Begin 1999 kwam een groepje bestuursleden, dat vond dat het zo niet langer kon doorgaan, bijeen. De voorzitter kondigde daar zijn plan aan om terug te treden. In afwachting van een nieuwe voorzitter werd bestuurslid Aldert Pilkes bereid gevonden als waarnemend voorzitter te fungeren. Het leek echter niet zo handig om zonder een echte voorzitter het gevecht om een nieuw museum aan te gaan. Aldert zag dat ook wel in en vanaf dat moment hadden we een nieuwe voorzitter. In de maanden daarna kwam het proces weer op gang. Neeltje Blokdijk en Jessie Borstlap gingen samen het secretariaat verzorgen. In Wim van Tankeren werd al spoedig een nieuwe penningmeester gevonden. Daarmee was het bestuur weer compleet. Aldert en ik schreven een concept beleidsplan 2000-2005. Daarin werden de contouren van het nieuwe museum uitgezet. Ook werd besloten de naam van het museum te veranderen omdat Rijper Museum de lading niet meer dekte: het werkgebied had zich al sterk uitgebreid. Het werd toen Museum In 't Houten Huis - Museum voor het Schermereiland. Het regelmatig overleg met de gemeente Graft-De Rijp werd hervat. De In richtingscommissie (bestaande uit museumconsulent Rik Doornberg, bestuursleden Leo den Engelse, Fred Hoek en Marijn Schapelhouman, beheerder Jenny Mulder en extern lid Kees de Gooijer) schreef een Program ma van Eisen, op basis waarvan architect Cornelis de Jong en zijn zoon David het globale bouwplan gingen uitwerken. De museumconsulent en enkele van zijn collega's van de Stichting Museaal en Historisch Perspectief hadden hierbij een adviserende taak: door hun grote, ook bij andere musea opgedane ervaring, hadden zij een belangrijke inbreng bij het tot stand komen van het Programma van Eisen en het inrichtingsplan. Fred Hoek en ik vormden de Bouwcommissie met Martien Verkerk als adviserend lid. Ik zou er vooral op letten dat er bij de bouwplannen rekening Bulletin 31

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 31