'het orgel wordt in al zijne onderdeelen grondig nagezien en hersteld, zoo dat het weder eene lange reeks van jaren prompt en goed zijne functie vervult'; kosten f 600.- Voor de orgeldeskundigen onder u de wijzigingen die de toon van het orgel betreffen: 'eenige belangrijke wijzigingen in het toonkarakter': - 'op het boven manuaal de sexquialter vervangen door een nieuwe voix céleste 8 voet'; kosten f 150.- - 'een vrij pedaal in plaats van de bestaande Bourdon 16 voet'; kosten f 400.- - 'de bestaande Trompet 8' vervangen door een nieuwe van een zeer mooi en edele toonkarakter1; kosten f 450.- - 'de bestaande Dulciaan 8' van het bovenstaande manuaal vervangen door een nieuwe Labiaal- klarinet'; kosten f 425.- - 'de bestaande tremolo vervangen door een nieuwekosten f 50.- Tien jaar later wordt het orgel door de orgelbouwer H. W. Flentrop uit Zaandam voorzien van een elektrische windvoorziening (kosten f 245.-). Fijn tjes vermeldt Flentrop nog even dat hij van Ds. Keuning vernomen heeft dat de firma Dekker uit Goes ook voor deze vernieuwing is aangeschreven. Citaat: 'zooals ik (H. W. Flentrop) al reeds zei, is de firma Dekker de meest onbetrouwbare firma van geheel Nederland'.8 De geschiedenis van de Vermaning in het kort Ondanks het feit dat het grootste deel van de bevolking in de tweede helft van de 17e eeuw doopsgezind is, kunnen de doopsgezinden geen gebruik maken van de dorpskerk. In ongeveer 1574 bouwen ze een houten kerk, op de plaats van de tegenwoordige doopsgezinde kerk.9 In de nacht van de grote brand, de nacht van 6 op 7 januari 1654, brandt de Vermaning af. De nieuwe Vermaning (van steen) is in 1656 klaar voor gebruik. De doopsgezinde gemeente slinkt na de Tweede Wereldoorlog aanzienlijk in omvang en uiteindelijk is men niet meer in staat het kerkgebouw goed te onderhouden. De Vermaning wordt daarom in 1950 gesloopt en in 1953 komt de nieuwe (de huidige) Vermaning, die eenvoudiger van opzet is, tot stand (architect C. Keesman en aannemer Blok).10 Het orgel wordt ook te kostbaar Ook het orgel is niet goed meer te onderhouden. Er wordt besloten het orgel uit te lenen aan de doopsgezinde kerk in Zaandam, met de bedoeling het op den duur te verkopen. 156

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 8