voor de Doopsgezinde Gemeente in De Rijp. Dat er over dit schitterende or- De gel twee jaar lang verbitterd gestreden is wordt aan de vergetelheid ontrukt. c wen Veel persoonlijke verhalen en andere wetenswaardigheden eilar Persoonlijke verhalen geven een speciaal tintje aan de geschiedenis- Niei beschrijving. Het is belangrijk om de verhalen vast te leggen, omdat ze an- meri ders vaak verloren gaan. Daarom besteden we hier in deze Chronyke veel met aandacht aan. te b Wim Schermerhorn vertelt het verhaal over het agrarisch bestaan in de chrc Eilandspolder, een verhaal dat enige generaties beslaat. Van Jacob Brasser begi kregen we een verhaal over 'verdwenen werkzaamheden die vroeger gewoon zal 1 waren'. Verder hebben we een herinnering van Floris Kluit opgenomen met raad een verhaal over het economisch leven in Grootschermer tijdens de Tweede merl Wereldoorlog. Sch( Bij het verslag over de najaarsexcursie vindt u een verhaal over ingenieur Storm tijdens de sluiting van de Afsluitdijk in 1932. Het verhaal heeft niets De met het Schermereiland te maken maar we hebben het opgenomen omdat r het door Piet Bommer op onze najaarsexcursie bij het monument op de 27 a Afsluitdijk werd voorgedragen en als zodanig bij het verslag daarvan hoort én omdat het een emotierijk stukje geschiedenis is. We hebben ook een aantal foto's over de voormalige touwslagerij de Vrede uit de collectie van Piet Bommer opgenomen. En Jan Deckwitz uit Uitgeest stuurde ons een boeiend stuk toe over de 'Maaswerken van de Rijper Ramen; de gemetselde traceringen in de 26 vensters van de Grote Kerk in De Rijp'. 350 jaar geleden In de nacht van 6 op 7 januari 1654 vond in De Rijp de Grote Brand plaats. Drie honderd vijftig jaar geleden dus. Veel is er al over geschreven: in de latere drukken van Leeghwaters 'Een Kleyne Chronycke', in 'Hondenwagens Stapvoets' door Meddens en door J. Pielage in een Nieuwe Chronycke van december 1995. In het weekend van 16, 17 en 18 januari zal er in De Rijp aandacht aan de Grote Brand besteed worden. Het museum zal een lezing verzorgen en een presentatie. De brandweer gaat spuiten met een historische spuit en de toneelvereniging zal een historie (achtig) spel opvoeren. De kerstprent Als kerstprent hebben we dit jaar een tekening van Cornelis Pronk (1691- 1759) gekozen, met daarop het kerkje van West-Graftdijk. Deze tekening maakte onderdeel uit van de tentoonstelling 'Pronk terug op het Schermer eiland' ter gelegenheid van ons 25- jarig jubileum. 152

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 4