Uit de pen van.... Jocye Ennik Ho ocj pruk fia u u r I pl-ep oruk. INKT cr f5 u.u r 2 'U Ho f>*rpl*+i- ls graficus wordt mijn aandacht altijd getrokken door dat wat - gedrukt is. In het museum is veel hiervan aanwezig. Zowel hoog druk bijvoorbeeld de centsprenten, als diepdruk bijvoorbeeld de gravures. Bij hoogdruk ligt het beeld verhoogd op de plaat om met inkt ingerold en ver volgens op papier afgedrukt te worden. Zie figuur 1 Bij diepdruk wordt wat in een metalen plaat (zink, koper of staal) gegraveerd of geëtst is afgedrukt. Zie figuur 2. De gootjes worden met drukinkt gevuld. De plaat wordt afgeslagen zodat de plaat schoon en de gootjes gevuld zijn. Op de pers wordt de plaat afge drukt op papier. Er bestaan nog veel meer druktechnieken, maar dat wordt teveel om nu te beschrijven. Het gaat hier over iets speciaals uit de collectie van het Museum In 't Houten Huis. Ik heb gekozen voor een kopergravure van walvisvaarders in actie in poollandschap, De walvischvangst. Onder deze prent staat links de naam H.Kobell en aan de andere kant M.Sallieth. Links staat del 1778 en rechts sculps 1782. Het betekent dat Ko- bell de tekening gemaakt heeft. Del is de afkorting van delineavite dit bete kent heeft getekend. Sculps is afkorting van sculpsit, dit is de term die aan geeft wie de graveur is. Kobell leefde van 1751-1779 en hield zich o.a. bezig met marine onderwerpen. In de achttiende eeuw was de kopergravure een techniek die vooral toegepast werd om illustraties te maken voor boeken. De offsetdruk techniek en de fotografie waren nog niet uitgevonden. Met de hand alle tekeningen maken betekende monnikenwerk en die werkwijze lag al ver achter deze periode. Het waren twee vaklieden die samen het product maakten. De tekenaar die in artistiek opzicht een fraaie tekening maakte en de graveur die het technisch goed op de plaat moest krijgen en afdrukken. Zo goed dat de hele oplage van een boek dezelfde kwaliteit behield. De prent De walvischvangst is gemaakt voor het boek 'Nieuwe beschrijving walvischvangst en haringvisserij'. In onze tijd worden nog steeds gravures gemaakt. Het gaat dan meestal om zelfstandige kunstproducten van beeldende kunstenaars. In Nederland 192 Museum Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 44