kers en vanaf de hoeken was de afstand te groot om elkaar te kunnen beroe pen. Spruitenplukkers brachten de hele dag door tussen de rijen. Bukkend tegelijk van twee rijen de knolletjes van de stelen breken en in een kist doen. Volle kisten bevatten grofweg 25 kilo wintergroente en leverden ongeveer een kwartje per stuk op. Harde werkers vulden meer kisten en kregen dus meer geld. 'Aangenomen werk', noemden ze dat. De gevulde kisten stapelden zich op aan de wegkant. Daar wachtte Floris op nieuwe klandizie. Verkoop aan burgers was interessant voor boeren' zegt hij, 'want het leverde evenveel op als de verkoop aan handelaren, maar ze hadden er veel minder werk van. De mensen kochten de groenten op het land en namen het meteen mee'. Vertrouwen 'Tussen zeven en acht uur 's morgens kwamen de Amsterdammers voor het eerst langs. Met twee volle zakken vertrokken ze dan om via Graft, West- Graftdijk, Wormerveer, Zaandam en Hembrug naar huis te fietsen. Dat was zo'n 35 kilometer met onderweg drie ponten als hindernis, 's Middags kwa men ze dan een tweede lading halen. Het waren geen jonge mensen. Vaak in de leeftijd van 50 tot 60 jaar. Maar ze hadden het niet slecht. Dat kon je zien. Ze hadden gezichten van weldoorvoede mensen. Soms als ze pech met hun fiets hadden, dan huurden ze een bakfiets. Daar kon meer in, maar zo'n drie wieler kostte geld, dus schoten ze er financieel niet veel mee op en was het nog harder trappen om thuis te komen'. Wekenlang leverde Floris elke avond z'n geld in bij Kostelijk. 'Twee broekzakken vol kleingeld. Ik denk dat ik wel enkele honderden guldens per dag bij me had. Afrekenen was een kwestie van goed vertrouwen. Daar kwam geen boekhouding bij te pas'. Dat vertrou wen was er tussen Floris en z'n opdrachtgever. 'Ik leverde af en kreeg dan evenveel als de hardste werker die dag gevangen had, plus altijd een fooi. Ik vond het prachtig werk en verdiende er al met al een fiets mee. Daar kwam wel bij dat ik altijd als eerste op het land moest zijn om de zaak te openen en ik ging altijd ook weer als laatste weg'. De werktijden waren simpel, van ochtendlicht tot avonddonker. Oude koeien Het is allemaal inmiddels ruim 55 jaar geschiedenis, maar het kwam plots weer in herinnering toen Floris in de herfst van 2002 in de Polder Express (de weekkrant voor de Schermer) een feestelijke aankondiging las van het 60- jarig huwelijksfeest van Arie en Wil Kostelijk. 'Ik las het eigenlijk te laat, maar besloot ze alsnog een kaartje te sturen. Twee dagen later had ik al een bij zonder hartelijke brief terug. Daarom ben ik een paar weken later op bezoek gegaan. Onaangekondigd. Arie en z'n vrouw wonen nu in Broek op Lange- 187

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 39