Het gebeurde dat het 's nachts soms nog meer droogde dan overdag, wat een speling van de natuur was. Soms legde men in de bak op de grond een heel dun laagje riet, dit was makkelijker bij het weghalen van de turfjes. Als het veenpakket stevig genoeg was werd er met een soort hark, een steel met een dwarsplank waar keurig op maat spijkers door heen geslagen waren, over dit pakket heen getrokken, van voor naar achter en van links naar rechts. Hierdoor ontstond een ruitpatroon met blokken van 20 bij 20 cm. Na nog een dag drogen werden deze blokken met een walmes of een steekgraaf tot op de grond ingestoken of gesneden. Ongeveer 2 dagen later werden deze blokken nog eens doorgestoken in vieren. Dit steken en snijden gebeurde steeds op die klompen met plankjes eronder. Nadat het gesneden veen nog enkele dagen gedroogd had werden de planken eromheen weggehaald en begon het zogenaamde turfstapelen. Met een steekschop werden de turven van elkaar gehaald en op de grond uit el kaar gelegd waarbij de turven in een cirkel werden gelegd, met een flinke naad ertussen, en dan steeds op de halve turf. Over de naad werden de tur ven van de tweede laag gelegd. Nu bleek of het veen in de praam goed door elkaar getrapt was, want met nog hele stukken veen in het pakket rolden de turfjes zo uit elkaar. Na een dag drogen werd dan de derde en vierde laag opgestapeld. Deze hoopjes hadden een doorsnee van zo ongeveer 40 a 50 cm. Hierdoor ont stonden zo de turfhopen waarbij de wind door de naden heen kon waaien. Weer enkele dagen later werden dan de laatste lagen, zo 4 of 5, aangebracht, waarbij men de cirkel steeds kleiner maakte met steeds enkele turfjes minder zodat het hoopje op een punt eindigde. Deze hoopjes stonden dan zo'n 14 dagen te drogen waarna zij omgestapeld werden. Men maakte naast het hoopje een nieuwe hoop door de turven nu binnenste buiten opnieuw op te stapelen zodat er een nieuw hoopje ontstond. De gemaakte hoopjes werden al kleiner omdat de turf flink kromp bij het 181

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 33