van de erven, is de stolp zijn vroegere dominantie in het noordelijk zand gebied ten dele kwijt geraakt. In Noord- en Midden-Kennemerland is de bollenteelt planologisch enigs zins afgedempt. Maar, in met name Bergen en Schoorl, kun je vrij goed zien dat het hebben van veel geld en dochters die graag paard rijden een combi natie is die niet automatisch leidt tot het handhaven van een sterke rol van de stolp in het Noordhollandse landschap, ondanks de ogenschijnlijke ver wantschap van paarden met de oorspronkelijke bestemming. De tuinbouw kende ook heel lang de stolp als bedrijfsgebouw. Dat was ook logisch omdat in de tuinbouw heel lang het systeem van afmelken heeft bestaan. In de herfst werden koeien gekocht die met restproducten van de tuinbouw melkend werden vet gemest. De jaarmarkt van Hoorn is eeuwen lang het centrale aankooppunt geweest. Die combinatie van afmelken en tuinbouw bestaat niet meer. Daarnaast hebben de ruilverkavelingen in de Geestmerambacht en in West-Friesland de tuinbouw voor een deel tot buiten de dorpen verdreven en vervolgens heeft een verregaande specialisatie op specifieke teelten de relatie stolp en tuinbouw vrijwel doorsneden. De akkerbouw tenslotte heeft heel lang geworsteld met het feit dat de stolp in vroeger tijden zijn functionaliteit vooral ontleende aan de veehoude rij. De types zoals Groningen en noord Friesland die kenden waren voor de akkerbouw gewoon handiger. We zouden de oude zendeling dan ook alleen in verwarring hebben ge bracht als we hem in de Wieringermeer hadden los gelaten. Die polder doet, door je oogharen bekeken, toch meer denken aan het noorden dan aan Noord-Holland. Tot slot en resumerend het volgende: de vrijwel één op één relatie tussen de landbouw en de stolp bestaat niet meer. Van de verschillende sectoren in de landbouw zal de veehouderij het stellig het langst uithouden als stolp- beheerder. Dit in het volle besef dat het boereninkomen grotendeels verdiend moet worden in bijgebouwen. De stolp is als vorm zodanig dominant dat, mits bijgebouwen met zorg worden gebouwd en vooral gesitueerd, het wezen van de stolp niet hoeft te worden aangetast. Bovendien is de handhaving van een bij dit type boerderij passende sobere erfinrichting vaak in goede han den. Het zou mij een lief ding waard zijn als de veehouderij de rol als mede behoeder van dit Noordhollands erfgoed zo lang mogelijk zal blijven behouden. Wim Schermerhorn 177

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 29