raar de fami- ndermeer, bij Toen opa in i geliefkoosd :n mijn vader mtrof toen ik redrijf 70 ha n generatie, trokken. Ook Iroom' zodat 5 en ook vele lebolder'. Dat is sterk ia wetgeving isatie in een lpen dat nog aarbij realis- otendeels in i een groter el zal terug- ren tenderen van de pla- k keer daar- jonden er in iok veelal in ie boerenbe- nu nog één, els voltooid, enkelingen ip zijn minst van mijn 39 igens, recla- nijn netvlies siersmid. oordeinder- ha, waar in diezelfde jaren 40, 7 stolpboerderijen stonden. Het proces is later op gang gekomen en kent een ander verloop, maar het resultaat is niet veel minder drastisch! Er zijn nog 2 professionele boerenbedrijven waarvan de omvang toekomstverwachting rechtvaardigt! Van één van die twee is de stolp inmid dels verbrand. Eén boerenbedrijf zal moeite hebben de ratrace van komende schaalvergrotingsprocessen vol te houden. Eén heeft zich tot een manege achtig bedrijf ontwikkeld, in de ander zit een transportbedrijf, in één woont een 'vuttende' boer en één is 100% particuliere bewoning. Ik denk zelf dat het de gemiddelde ontwikkeling aardig weergeeft. Geert Mak heeft met 'Hoe God verdween uit Jorwerd' een prachtig socio logisch essay geschreven, wat vrijwel model kan staan voor de ontwikkelingen van de grondgebonden landbouw in Noord- en West-Nederland. De niet- grondgebonden landbouw (varkens, kippen, kassen) is voor het Noorder kwartier niet relevant. Die kent overigens ook zijn dynamiek. De stolp is, ook al komt het type voor bij akker- en tuinbouw, toch vooral geënt op vee houderij. De hooiberg (één of twee vierkanten) is eeuwenlang juist voor die sector uitermate doelmatig gebleken, terwijl die hooiberg voor tuinders en akkerbouwers vaak net zo lastig was te benutten als voor architecten later!

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 27