De stolp en de landbouw 'Het zou me een lief ding waard zijn als de veehouderij de rol van mede behoeder van dit Noord-Hollands erfgoed zo lang mogelijk zal kunnen blijven behouden' (W.S.) /n het kader van het Jaar van de Boerderij organiseerde de gemeente Schermer op 26 juni 2003 in Zuidschermer het symposium Schermer grenzeloos-stolpenloos'. Tijdens dit symposium sprak de heer A. Baltus een door Wim Schermerhorn geschreven rede uit. In deze rede komen op een mooie manier de historie van het gebruik van de stolp en van het agrarisch bestaan, met name op het Schermereiland, aan de orde. Vandaar dat we de rede, uiteraard met toestemming van Wim Schermerhorn, in zijn geheel afdrukken. Een droom: een inwoner van, laten we zeggen Alkmaar, wordt na decen nia bij de zending of missie geblinddoekt in een willekeurig deel van het landelijk gebied van Noord-Holland boven het Y binnengevoerd en van zijn blinddoek ontdaan. Verondersteld dat e.a.. overdag gebeurt, dan zal de naar zijn emeritaat hunkerende zendeling - ondanks alles dat overigens in de om geving is veranderd- onmiddellijk weten dat hij terug is in Noord-Holland. Zo sterk is het beeld van de stolp in het Noord-Hollandse landschap.! Goed, laten we de zendeling laten nadromen van zijn zegenrijke arbeid en kijken wat er in die decennia in Noord-Holland is gebeurd. Ik ga er voor het statistisch gemak maar even vanuit dat de zendeling werkelijk stokoud was, want ik heb iemand nodig die de geschiedenis van de stolp waarin mijn grootvader, mijn vader, ik zelf en mijn zoon, achtereenvolgens boerden, enigszins kan overzien. De naam van de zendeling was waarschijnlijk 'Methusalem'. Als ik de geschiedenis van de familie erbij haal, dan is dat niet ten voor beeld, maar als voorbeeld. Zoals ik ook mijn eigen omgeving beschouw, om dat ik die redelijk ken. En omdat het me bevrijdt van de plicht tot empirisch onderzoek; dat is mijn taak ook niet. Ik wil echter vooraf nog even gewezen hebben op het standaardwerk van Brandts Buijs: 'De landelijke bouwkunst in Hollands Noorderkwartier'. Eén zin daaruit die alles zegt over de tot drie decennia geleden bestaande nauwe relatie tussen landbouw en de stolp, en dat bovendien op een prachtige poë tische wijze: 'Opvallend is de harmonie tussen het schone, het nuttige en het ambach telijk verantwoorde in een weldadige vanzelfsprekendheid' 173

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 25