Onderweg naar Harlingen Als tweede stond Harlingen op het programma, waar eerst de lunch geno ten werd. Door deskundige gidsen van de Historische Vereniging werden we daarna door Harlingen geleid. Het was echt genieten van de historische we tenswaardigheden, waarbij één van de groepen een rondleiding kreeg die verwantschap met een cabaretvoorstelling vertoonde. De gids van die groep gaf niet alleen blijk van een grote deskundigheid, maar bleek bovendien praktisch iedereen in Harlingen te kennen. Deze kennissen sprak hij aan en betrok hij op een geestige manier in zijn verhaal. Het leidde tot felle discus sies over zijn beroep, de gissingen varieerden van huisarts (aannemende dat iedereen ook in Harlingen wel eens ziek is), tot gemeentesecretaris annex dorpsomroeper of dominee van de doopsgezinde kerk (aannemende dat praktisch iedereen in Harlingen doopsgezind is (of was)). Toen we onze schuchterheid hadden overwonnen en vroegen wat zijn beroep was bleek hij houthandelaar te zijn (geweest). Harlingen is een schitterend oud stadje dat in 1234 stadsrechten kreeg. Een gezellige drukte langs de aanlegkade van de veerboten naar Vlieland en Terschelling en bruisende activiteit in de binnenhaven. De geboorteplaats van Simon Vestdijk biedt verder vele rustieke grachtjes met schitterende pan den, waarbij de 'Buisman-panden' heel gezichtsbepalend zijn. Karakteristie ke kerken completeren het beeld van de stad van de 'tobbedansers'. Deze naam hebben de Harlingers te danken aan veel doopsgezinde gezinnen die omstreeks 1679 naar Harlingen vluchtten. Deze uit Vlaanderen en Brabant afkomstige mensen vonden vaak werk in de lakenfabricage. Het werk hield in dat ze met blote voeten de grondstof voor lakens wasten in een tobbe. Dit leek op dansen. Keurig op de geplande tijd waren we weer terug in De Rijp, ons gelukkig prijzend met een organisatrice als Michèle en al uitkijkend naar volgend jaar. Dick Mantel Bij het monument op de Afsluitdijk vertelde Piet Bommer het volgende: "In 1982 werd in het Noordhollands Dagblad een oproep gedaan om een artikel te schrijven betreffende de sluiting van de Afsluitdijk, toen 50 jaar ge leden. Eén van de inzenders was de heer Th. C. van Straten uit Heemskerk, administrateur van een scholengemeenschap. Met zijn verhaal behaalde hij met grote meerderheid de 1ste prijs. Dit artikel maakte op mij grote indruk". Hier volgt het verhaal van Van Straten: Door een toeval leerde ik hem kennen in een Haarlems bejaardentehuis. Hij heette Storm, was ingenieur en 75 jaar. Er volgden meer bezoeken en 168

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 20