delen van het door U van ons gekochte oude orgel t.w. de balg en toebehoren van U zijn. Deze onderdelen bevinden zich thans nog bij de firma Flentrop te Zaan dam. Wanneer U de onderdelen bij deze firma wilt opvragen, dan kunt U daarbij deze verklaring van ons overleggenEerder hadden de gebr. Van Vulpen bericht dat de balg en toebehoren nog ontbrak (brief d.d. 31 jan. 1955)15 Restauraties in de jaren zestig van de vorige eeuw Na de overname van het orgel in 1954 duurt het, vanwege een restauratie van de Geertekerk, tot 1956 voordat het orgel in gebruik wordt genomen.16 Een gigantische restauratie aan het eind van de jaren tachtig De periode van gebruik van het orgel duurt niet lang: vanaf 1971 wordt het orgel niet meer gebruikt. Onoordeelkundig gebruik van de verwarming is daarvan de reden. Ook het pleisterwerk van de kerk moet helemaal ver nieuwd worden. Vele jaren duurt het voor een grote restauratie plaats vindt. De subsidieaanvragen vergen erg veel tijd. Kerk en orgel krijgen een hele grote beurt. De restauratie aan het orgel wordt door de firma Van Vulpen uit gevoerd. Het pijpwerk van Strumphler wordt nog steeds gebruikt, maar slechte pijpen worden vervangen en er komen twee registers 'in de romanti sche sfeer' bij. De verwarming in de kerk is nu beveiligd en de vochtigheid wordt streng gecontroleerd. Op vrijdag 3 maart 1989 wordt het orgel officieel in gebruik genomen.17 Groot feest in 2003, het orgel is 200 jaar oud. Een festival in de Geertekerk Het oude orgel heeft vele restauraties en ruzies glansrijk overleefd. Het heeft zijn schitterende klank behouden en wordt in deze tijd door Gonny van der Maten bespeeld, die met een gepaste trots over 'haar orgel' spreekt. Op 28, 29 en 30 november heeft in de Geertekerk in Utrecht het Strumphler festival plaats gevonden ter gelegenheid van het 200-jarig be staan van het orgel. Op vrijdag 28 november het openingsconcert: Gonny van der Maten, orgel en Jaap Blonk, stemkunstenaar verzorgden 'klankdichten, improvisaties, serieuze en komische klanken'. Waarbij het orgel al haar 'stemmen' liet horen en waarbij de menselijke stem aanvulde. Zaterdag 29 november de 'Themadag Kerkmuziek in de Remonstrantse traditie'. Op zon dag 30 november de 'feestelijke eredienst' en 'de 200-jarige vertelt'. Daarin vertelde Gonny van der Maten het levensverhaal van het orgel (met daarin verwerkt historische gegevens die door onze vereniging verstrekt waren), waarbij de afwisseling met orgelspel voor een prachtig muziekaal-historisch overzicht zorgde. 165

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 17