De kerkenraad van de doopsgezinde gemeente De Rijp antwoordt: 'in ant woord op Uw schrijven d.d. 7 juli 1952 delen wij U hierbij mede dat wij na gisterenavond voor de tweede maal over deze kwestie vergaderd te hebben, niet tot overeenstemming kunnen komen om U de beschikking over het orgel te geven. Wij wijzen U hierbij nogmaals op het voor ons grote financieel na deel en hopen dat U hiervoor voldoende begrip zult hebben om ons standpunt te kunnen billijken'. Dat begrip is er niet, zoals blijkt uit het antwoord d.d. 11 juli 1952: 'wij stellen U voor de levering van het orgel alsmede de betaling der koopsom te doen geschieden op Zaterdag 19 Juli a.s. en zullen ons daartoe op het gebruikelijke tijdstip (d.w.z. te ong. 15.00 uur) aan de Doopsgezinde Pas torie te Uwent vervoegen'. De kerkenraad antwoordt op 15 juli: 'in antwoord op uw brief d.d. 11 juli 1952 delen wij U mede dat het geen zin heeft Zaterdag 19 juli naar ons toe te komen daar ons standpunt nog steeds ongewijzigd is en wij dus weigeren het orgel aan u te leveren. Wij zijn nog steeds van mening dat geen koopovereenkomst tot stand is gekomen en volgens ons dan dus van contractbreuk geen sprake zijn'. Naar een rechtszaak De brief van Schuttevaer d.d. 22 juli 1952 liegt er niet om: 'wij betreuren het ten zeerste, dat blijkens Uw brief van 15 Juli j.1. U tegen beter weten in, de levering weigert van het ons door U verkochte orgel. Moreel omdat het treurig is, dat Uw Kerkbestuur zozeer afwijkt van wat recht en billijkheid meebrengen. U bewijst hier Uw oud predikant ook geen dienst mee. Financieel omdat, wanneer na een kostbare en volmaakt zinloze procedure toch tot levering zal worden overgegaan, wij U de nota zullen presenteren der kosten die wij zuiver door Uw schuld hebben moeten maken. Nogmaals ik had anders gehoopt, zeker na ons laatste gesprek'. Er wordt nu een rechtszaak aangespannen door de Nederlandse Protes tanten Bond afdeling Utrecht. Haveman is de advocaat voor de doopsgezinde gemeente De Rijp. Het verweer van Haveman is uiterst juridisch: hij stelt dat de f 9000.- uit de brief van 19 mei 1952 een persoonlijke suggestie van Schuttevaer was, geen officieel bod van de N.P.B. Het antwoord van de doopsgezinde gemeente De Rijp van 21 mei 1952 'betekent slechts dat de ge daagde (de doopsgezinde gemeente De Rijp) de privé-suggestie tot de hare maakt en aanbood haar kerkorgel wel voor f 9000.- te willen verkopen. Ge daagde reageerde onmiddellijk op de suggestie van Mr. Schuttevaer en mocht blijkens de mededelingen in de brief van Mr. Schuttevaer spoedig bericht van eiseres (de N.P.B.) omtrent voortzetting der onderhandelingen verwachten, omdat immers in Juni geen beslissing meer genomen kon worden. Zulk een bericht bleef echter uit. Op of omstreeks 10 Juni d.a.v. vervoegde zich vervol- 160

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 12