Lelystad kon wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan: "iedereen" was al eens bij de "Batavia" langs geweest. Nog meer groei De naam en de nagedachtenis van Rein Dieleman dienen nog in ander op zicht te worden genoemd. Hij had contact met wethouder Peter Leegwater van de gemeente Schermer. Die had hem al eens gepolst over de mogelijk heid of de OHV haar bemoeienis zich ook over Schermerhorn en eventueel Stompetoren zou kunnen uitstrekken. 18 September 1990 kwam het gewenste eerste contact tot stand. 9 Ok tober volgde een bijeenkomst van 11 dames en heren van Schermerhorn en 7 bestuursleden van OHV Graft-De Rijp. Een plan voor presentatie aan de ingezetenen van Schermerhorn, met een huis-aan-huis editie van de Chonyke was het gevolg. In november volgden de aanmeldingen van 60 leden in Schermerhorn en startten de plaatselijke activiteiten van de werk groep aldaar. Men wilde geen "eigen afdeling", maar werken onder de vleu gels van de OHV Graft-De Rijp, waarvoor te zijner tijd wellicht een andere naam verkiesbaar zou zijn. Met deze aanwas was het ledental van de OHV intussen - na gestadige tussenstappen - gestegen boven de 500. Ledenwerving in Markenbinnen en Starnmeer in 1990 (ook een initiatief van Rein Dieleman en in Grootscher mer volgden. Een volgende "klapper" was de vertoningstournee met de video documentaire van Fred en Mieke Droste uit Hoorn, over de Eilandspolder en zijn dorpen. De succesvolle voorstellingen in Schermerhorn, Driehuizen, Graftdijk, De Rijp en Grootschermer stuwden het ledental op tot royaal boven de 600. Bestaansrecht bewezen Voeg daarbij de eigen publicaties in de vorm van "De raadhuizen van Graft en De Rijp" door Fred Hoek, "Het Schermereiland rond 1840" in gezamenlijk heid door een aantal leden, "Het Starnmeerboek" in samenwerking met de Spijkerboorder Gemeenschap, "De Graftermeerpolder" door Leo den Engelse en "Scheepswerf Voortwaarts" door dezelfde auteur, plus de bescheiden fi nanciële steun aan het boek "Schermereiland" van Herman Kaptein en zijn publicatie "Armenzorg in de aanslag". Dat alles maakt duidelijk dat de OHV met haar ruim 600 leden in de afge lopen 25 jaar haar bestaansrecht wel heeft bewezen. Om voortaan als Oudheidkundige Vereniging 'Het Schermereiland' de vol gende kwarteeuw te worden binnengeleid. Cor Booy 57

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 9