nneveld-Smelt, '.C. Verkerk, e heren J.M. i van statuten or onze eigen ien en vervol- nvergadering. 5. Daar waren s R. Terpstra, urg, S. Visser, :.A. Eyking tot ten huize van den benoemd C.J. Mol (na lang aandringen) voorzitter, L. Elzinga-Lagauw vice-voorzitter, J. Zonneveld-Smelt secretaresse en J. Oldenburg penningmeester. Tijdens de oprichtingsfase kon Jan Oldenburg op 21 februari melden dat zich al 120 leden hadden aangemeld en na de eerste ledenvergadering (bij Oudejans) dat het ledental al was opgeklommen tot 250. Hij mocht er ook wel een beetje trots op zijn, want hij had persoonlijk een fors deel van een vrijwillige colportage uitgevoerd. Het mooiste clubhuis De bestuursvergaderingen werden de eerste paar jaren gehouden bij de bestuursleden thuis, bij toerbeurt. Dat liep altijd uit in een gezellige nazit, waarin de gastvrouw en gastheer voor gevulde glazen zorgden met iets erbij in vaste vorm. Totdat de vereniging de beschikking kreeg over de sleutel van het Grafter raadhuis en de gemeentelijke toestemming daar de bestuursver gaderingen en andere activiteiten te houden. Sindsdien heeft onze OHV "het fraaiste en meest historische clubhuis van Nederland.". Het van dat moment ingestelde koffie-corvee-met-afwas werd er met niet minder inzet en plezier aanvaard en uitgevoerd. Eén van de daar ontwikkelde initiatieven was het uitnodigen van besturen van zusterverenigingen in de omtrek. Onder meer om de inmiddels vergaarde collectie bodemvondsten te bekijken, waarvoor in het raadhuis het enthousi aste restauratiewerk door de "graafgroep" werd verricht. Wijlen onze goede buur Gerrit Köhne uit de Beemster becommentarieerde het lyrisch in een dankbrief met "wat een geluk bij zóveel scherven". Geboorte van de "Chronyke" Werden aanvankelijk onze leden door middel van een stenciltje uitgeno digd ter vergadering te komen of de voor- en najaarslezing bij te wonen, na een paar deed zich de behoefte voelen aan een eigen periodiek. Cees Eyking bedacht er de naam voor: "Een nieuwe Chronyke", voortbordurend op de titel "Een Kleyn Chronyke" die Leeghwater aan zijn memoires had gegeven. Cees was trouwens toch al een vindingrijk naamgever. Hij had ook de prijs ge wonnen die het gemeentebestuur had uitgeschreven voor een naam van het gemeentelijk voorlichtingsblad: "Van boven De Waag". Voor de uit te geven periodiek werd een redactiecommissie in het leven geroepen, die overigens meer praatte dan schreef. Er was een drukker gevon den en een dame in West-Graftdijk die het typewerk wilde verzorgen. Want Joep, onze zeer gewaardeerde secretaresse, een functie die zij 9 jaar heeft vervuld, had geen tijd om dat er ook nog bij te doen. De aanlevering van artikelen voor de eerste uitgave leverde geen proble- 55

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 7