it de pen vanCorrie Steen 2004 een irboor, een m en een punt wordt :nt gebruik oede hoop te worden ken die als u wel iets, Idert Pilkes en van de ppen met 1 voor een 'inds vorige zomer 'vrijwillig' ik voor het museum door af en toe in het weekend bezoekers te ontvangen. Ook ben ik bezig met het op orde brengen van de bibliotheek. Guus Collewijn heeft daarvoor een computerpro gramma aangepast en zo kon ik alle boeken op auteur, titel, korte inhouds opgave, trefwoorden en ISBNnummer invoeren. De boeken zijn voorzien van een stikker met de eerste vier letters van de auteursnaam en op sommige staat tevens een symbool, zoals een Leeghwaterkopje, een walvis, een scho tel voor resp. een boek over Leeghwater, walvisvaart aardewerk of kera miek. Voor de verhuizing hoop ik het geheel af te ronden. Toen ik het toetsenbord van Jan Lieverse kreeg doorgegeven, ben ik op zoek gegaan naar een voorwerp in ons museum. Al spoedig kwam ik terecht bij een vreemd beschilderd plankje op de eerste verdieping. De toelichting geeft aan dat het om een zogenaamde 'kermisattractie' gaat. De herkomst en datum zijn eigenlijk het meest in het oog springend: "De Rijp 1820". Wat de afbeelding betreft tast ik in het duister. Je kunt nauwelijks zien wat het voor stelt. Er zit echter een dwarsplankje aan met daarin een gaatje en als je daar door kijkt, zie jeeen waterende koe. De begeleidende tekst vermeldt ook dat het hier om een "anamorfose" gaat. Nog nooit van gehoord, dus maar eens op zoek naar herkomst en betekenis. Het woord 'anamorfose' stamt uit het Grieks en betekent 'terug in beeld brengen'. Dat betekent dat wanneer je zo'n anamorfose wilt maken, je de afbeelding moet vervormen en vertekenen. Om dat te kunnen moet je goed op de hoog te zijn met de regels van het perspectief, want de voorstelling is pas weer herkenbaar wanneer je als toeschouwer vanuit een bepaalde gezichtshoek kijkt. Door de eeuwen heen hebben kunstenaars gespeeld met dit fenomeen. De oudste anamorfose is van de hand van Leonardo da Vinei en is omstreeks 1485 gedateerd. Het is een vlot getekend, maar vervormd kinderkopje. Wan neer je met één oog dicht bij het blad langs de voorstelling kijkt, zie je het kinderkopje in zijn normale proporties. ilt? Breng am op de apbrengst 93

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 45