Het jaar 2003 is het jaar van de Stolp en in Noord-Holland dus het jaar van de Noordhollandse boerenstolp. Hier enige aspecten. Het werken in en om de Noordhollandse stolp voor de periode van de mechanisatie. In de zomer werd het hooi in de berg gebracht en dat gebeurde in de Ei landspolder meestal met de praam, dat is een houten boot, welke ook voor het transport van de koeien en de mest gebruikt werd. Op het weiland werd het hooi op hoopjes gebracht en dan later met stok ken eronder naar de walkant gedragen en soms op een walhoop getast. Dan had de boer even de tijd om het later naar huis te varen. Het laden van de praam moest dan met 3 personen gebeuren. Eén die het hooi van de walhoop pikte, één die het in de praam pikte en één die het net jes opstapelde, wat een bepaalde handigheid vereiste. Bij het varen werden riemen gebruikt of er werd getrokken met de lijn. En één man hield de boot recht met de kloet. Thuis aangekomen, werd het hooi weer op stokken ge trokken, welke dan naar binnen werd gedragen, waar het in de berg werd ge pikt. Als het hooi in de berg hoger werd, waren er meer mensen nodig om het op te steken. Men bouwde dan in het hooi een ontvangersgat en ook wel een tweede ontvangersgat. In de winter werd het hooi dan van de berg op de zolder gepikt en via de luiken kwam het dan voor de koeien. Op elk stal stonden 2 koeien en aan de voorkant tegen de muur was een goot voor het drinkwater. In mijn boerderij was een nortonput, waarin grondwater naar boven ge pompt werd, maar er werd ook water uit de sloot geschept. De nortonbuis is een lange ijzeren buis, aan de onderkant spits en opzij van gaten voorzien. Deze buis wordt in de grond geslagen tot men op een waterlaag komt. De nortonpomp is genoemd naar de engelse ingenieur Sir John Norton Griffiths (1871 - 1930) 88

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 40