i 81 op alle graven en hun nummers zowel als de "Belonje-nummers" benevens de registratie door de werkgroep, van de fotonummers, zijn vermeld. 'Het droevig lot van Graft' Nu zijn de zerken niet het enige wat van de Grafter kerk is overgebleven. Er is ook nog het onderste stuk van de voormalige kerkmuur en de steunbe ren, wat overigens door begroeiing in de loop der jaren min of meer aan het oog werd onttrokken. Wisselingen in het OHV-bestuur en een beschrijving van de Grafter kerk door wijlen de Grafter historievorser Pieter Schuurman brachten enkele jaren geleden vernieuwde aandacht voor deze restanten van de kerk met zich mee. Hetgeen Jan Kaptein als OHV-bestuurder en Jenny Mulder als conservatrice van het Rijper Museum ertoe bracht die aandacht in bredere kring te vestigen op dit "droevig lot van Graft". Gevolg was dat een stichting in het leven werd geroepen, die zich wil beij veren dat "droevig lot" tijdig te keren. Een eerste activiteit was vooral dat droeve lot zichtbaar te maken door begroeiing te verwijderen. Zo kan elke bezoeker van het kerkhof zien dat de restanten van de muur uiteen vallen tot een weinig schilderachtige verzameling losse stenen. Maar ook dat die stenen nog steeds waardevol zijn om dat stuk muur er mee te herscheppen tot een solide metselwerk rondom het respectwaardige stenen archief van Graft. De stichting tot behoud van de Grafter zerkenvloer, waarvoor december 2002 de akte is gepasseerd, is voortgekomen uit het aan de weg timmeren door Fred Hoek en Jan Kaptein, beiden uit De Rijp, respectievelijk als verte genwoordigers van het museumbestuur en het bestuur van de OHV. Het stichtingsbestuur bestaat inmiddels uit drie dames uit Graft en vier heren uit De Rijp. Zij zorgen ervoor dat de stichting leeft en werkt. Eeuwig vegen? Architecten is gevraagd na te denken over de technische conservering. Volgende stap is toegang te verkrijgen tot provinciale en rijksinstellingen. In een brochure wil het stichtingsbestuur vastleggen wat de bedoeling is en waarom er gerestaureerd zou moeten worden. Zo tracht men te komen tot een goed onderbouwd plan, op kwaliteitsniveau en wijzend op de historische betekenis. Daarmee in de publiciteit treden en sponsors werven is wéér een stap verder. Zo, stap voor stap, hoopt men te komen tot de beoogde restauratie. Want je kunt niet van Dirk Ridder verlangen dat hij "eeuwig" blijft vegen om het stenen archief aan de Grafter Raadhuisstraat schoon en toegankelijk te hou den voor de bezoekers. Cor Booy

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 33