De zerkenvloer in Graft: :t oog gave n ongegla- 'en, die wel ;n het keu- ;eschonden iren en dito en gelopen swoond en erden hem lij zijn bo- eigenhan- die er, te- :uil die en- irede sloot im er geen een klok- zoekwerk, had gere- /as blijven te kunnen >ptrad. Het n geweest, grondstof van her- nu ben ik vontuur" - n voor de Cor Booy geven, ver- ireerd. ondsten na ledacht. Zo een archief waar je op kunt lopen. Een onderwerp wat al meteen na de oprichting van de Oudheidkundige Vereniging (OHV) ter sprake kwam in de bestuursvergaderingen, was de zerkenvloer van de voormalige Nederlands hervormde kerk in Graft. Nadat het kerkgebouw in 1951 was gesloopt, waren de grafzerken bloot gesteld aan weer en wind. Al in de eerste bestuursvergadering van de OHV werd van gedachten gewisseld over de vraag hoe de zerkenvloer bescher ming zou kunnen worden geboden tegen verval, als gevolg van weersinvloed. Overkapping was één geopperde mogelijkheid. "Gooi er een laag van 30 cm zand op", was een andere. Beide ideeën zijn niet verwezenlijkt en nog al tijd wordt in bestuursvergaderingen aandacht en discussie besteed aan de mogelijkheid tot bescherming van dit stukje Grafter archief, waar je op kunt lopen. Daarmee lijkt het alsof er in de gepasseerde 25 jaren niets aan is ge daan. Maar dat zou een onjuiste veronderstelling zijn. Bezemwerk Al langer dan 25 jaar verzorgt Dirk Ridder, inwoner van Graft, ongevraagd en dus geheel vrijwillig voor het schoonhouden van de zerkenvloer. Gewoon omdat dit stukje Graft hem als buurtgenoot ter harte gaat. Als de wind weer eens wat al te royaal bladeren over de zerken heeft gestrooid en de regen ze er op heeft vastgeplakt, bezemt Dirk ze weg, waarna zon en wind de stenen kunnen drogen. Volgens deskundigen van buiten de gemeente is dat een be langrijke vorm van behoud geweest. Zonder het bezemwerk zou een blade- renpakket zijn ontstaan wat rottend en zuur vormend het stenen archief zou hebben aangetast en langzamerhand minder leesbaar hebben gemaakt. Want dat is het uiteraard wel, die verzameling grafstenen die van de kerk is overgebleven: een archief met familienamen, waar je over kunt lopen. Niet voor niets komen, vooral in het zomerseizoen, bezoekers van verre. Ook van overzee. Om te kijken of zij er de naam van een voorvader of - moeder kunnen ontdekken. Het is denkbaar dat zij als het ware op het spoor ervan zijn gezet doordat in de jaren '30 van de vorige eeuw een lijst is samengesteld van de grafzerken en hun opschriften, zoals die toen nog in de Grafter kerk lagen. Die beschrij ving is gemaakt door mr. P.C.Bloys van Treslong Prins en mr. J. Belonje in "Genealogische en Heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken van Noord-Holland" deel IV 79

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 31