Opnieuw aan de slag De bouwactiviteiten voor het nieuwe Museum hebben vorig jaar de ar cheologische werkgroep als schone slaapster weer tot het leven op zaterdag geroepen. Er moest immers op het terrein van het voormalige Algemene Wees- en Armenhuis aan de Tuingracht worden gegraven om er de museum kelder te kunnen bouwen. Een beraadsgroep van acht personen schaarde zich om de tafel voor de eerste beraadslagingen, op 17 april. De klus leek veelbelovend: de put voor de kelder moest 17 meter lang, 5 meter breed en ongeveer 3 meter diep wor den. Er werd een kraanmachinist ingehuurd. Deze, Richard Schneider, begon de zaterdagmorgen klokke zeven met Kees Box en Libbe Reitsma de bovenste grondlaag te verwijderen. Een uur later traden ook Piet Bommer, Jan Vos, Peter Eggers, Jean Eybergen en Pim Terpstra aan, met fotocamera's, videorecorder, tekenmateriaal, plastic zakjes, etiketten, emmers, harkjes en een schop. Aannemer Siem Duinmayer zorgde voor een pomp en kruiwa gens. Ook Hans Eskens, Aldert Pilkes en Klaas Reitsma meldden zich op het werk en, als jongste medewerker Niek Long. Zo hoort dat ook: de nieuwe ge neratie meldt zich! Put met verrassingen Het werd een succesvol project. De spectaculairste vondst was een gemet selde regenput van 11 lagen appelbloesemkleurige baksteen. Doorsnee 1,10 meter. In de put werden een slingerbord, een papkom, een houten bal en boenders gevonden. Buiten de put waren er natuurlijk pijpenkopjes (waar vind je die niet?), maar ook een bruine test, munten, tegels met kinderspelen als decoratiemo tief, een hamer, gespen, een benen lepeltje, knopjes, een zegel met anker en initialen, een beitel, een kraan, een gewicht, een houten bezem en andere houten voorwerpen, leer en diverse metalen voorwerpen. De maandag erna hebben Jean, Pim en Ab Koerse op het terrein alles nog eens nagelopen en opgeruimd. De provinciale archeoloog, de heer Blazer uit Wormer, is 's woensdags de bodemvondsten komen bekijken. Tevens om ad vies te geven of het (dure) conserveren van het leer en de houten voorwerpen de kosten en moeite waard zouden zijn. Dat bleek wel het geval. De werkzaamheden, schoonmaken, sorteren etc. zijn nog tot half mei doorgegaan, waarna de bewaar-dingen zijn veilig gesteld. Niet moeilijk te ra den waar die uiteindelijk te bezichtigen zullen zijn. Daar zijn ze thuis!. In de dubbele betekenis van het woord. Cor Booy 76

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 28