Vermeld wordt dat in de zgn. koepel op het terrein van de voormalige gas fabriek het oude (17e eeuwse?) torenuurwerk van Oost-Graftdijk is terugge vonden. Het had tijdens de Leeghwaterfeesten in 1975 in de etalage van Van Straaten aan de Kleine Dam gestaan, en was nadien "uit het gezicht" geraakt. Het zal worden gerestaureerd en een plaats krijgen in het nieuwe museum in De Rijp. 1992 9 maart: Er zullen bodemvondsten in bruikleen worden gegeven ter expo sitie in een vitrine, in Het Kleinste Huisje van Schermerhorn, dat op 16 mei officieel zal worden geopend. 11 mei: Zoek- en graafwerk op terrein Leegwater "Over de Ley" te Scher merhorn in voorbereiding. 5 september: Vondsten op "Over de Ley", door middel van metaaldetector. Muntjes, knopen en andere kleine metalen. Ze worden ondergebracht in Het Kleinste Huisje. 26 oktober. Nog enkele vondsten op "Over de Ley", waaronder een ader latingskommetje. Het werd stil... Hierna werd het stil. De boeken vermelden geen opgravingen meer en de werkgroep rukte niet meer uit, met emmers, schepjes, troffels en camera. Enkele leden van de werkgroep waren ook actief in de restauratiegroep, onder wie Cees Mol en Pim Terpstra. Sommige bodemvondsten, zoals gra- pen, papkommen, schotels, braadpannen, allemaal in de vorm van rood- bakkend aardewerk, waren van zodanige compleetheid, dat er met gips en dodekop ontbrekende stukken konden worden aangevuld. Andere scherven vormden een bijna en soms wel eens een helemaal complete legpuzzel. Dan was de tube Velpon goed voor het restauratiewerk. Daaraan vooraf ging uiteraard het zorgvuldig schoonmaken van de vond sten. Lang niet altijd waren dat aardewerkscherven. Ook houten en metalen voorwerpen. Het hout werd na het vinden altijd onder water bewaard en na schoonmaak met de nodige zorgvuldigheid te drogen gelegd, waarbij ge tracht werd het scheuren door de indroging te voorkomen. Echter ook het restauratiewerk, waarvoor ooit ook nog een cursus in De Groene Zwaan was georganiseerd, kwam tenslotte stil te liggen. Hoewel: er is nog altijd een voorraadje vondsten wat op restauratie of een andere bestem ming, maar vooral op enthousiaste mensen ligt te wachten op de vliering in het Grafter raadhuis. 75

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 27