het vertrek van de werkgroep in de avonduren anderen, van buiten de ge meente, op de betreffende plek als "schatgravers" hun slag kwamen slaan. Op zeker moment waren zelfs de kentekens van hun auto's bekend, zodat de politie er op af kon en er ook inderdaad op is afgestuurd met de bood schap: "wegwezen!" Er waren wao-trekkers bij die met hun schatgraverij hun auto rijdend wilden houden, zo was hun smoes. Wettelijk was eigenlijk de toestemming van de burgemeester niet vol doende voor de onderzoek- en zoek-activiteiten van de OHV-werkgroep. Er behoorde ook een erkende archeoloog bij te zijn. Dat is vooral met de Monu- mentwet van 1988 nog eens aangescherpt. Niet voor niets uiteraard: in de jaren '70 en '80 nam door meer vrije tijd alom in den lande het "wild" graven hand over hand toe. En daarmee het gevaar van grote verstoringen van wat in vaktermen het "Bodemarchief' heet. De grond waarin voorwerpen zijn achtergebleven en waarin de loop der tijden door verschillende aardlagen en alzo de datering van sporen en vondsten door een deskundig oog is af te le zen. Onze werkgroep heeft altijd met grote mate van zorgvuldigheid haar activiteiten verricht, waarbij de rol van Cees Mol als lid van een regionale archeologische vereniging (Zaanstreek) zeker regulerend heeft gewerkt. Terwijl niet voor niets ook de echtgenoot van de burgemeester deel uit maakte van de werkgroep. Zij het dat ook hij echt in het archeologische aspect was geïnteresseerd. Aan de slag, 1978 De notulen van de bestuursvergaderingen vermelden op 22 juni voor het eerst dat bij Aad Blaauw in Graft archeologische werkzaamheden worden verricht op de plaats van de verwijderde mestvaalt. Afgesproken wordt dat na de vakantieperiode de graafwerkzaamheden worden afgewerkt. In de be stuursvergaderingen werd overigens niet gesproken over "archeologische werkgroep".Dat was zo'n mond vol.Dus heette het gewoon "de graafploeg". 6 september: In De Waag zullen in samenwerking met de gemeente vitri nes worden gevuld met bodemvondsten uit de Eilandspolder. 9 september wordt weer gegraven bij Blaauw. 11 oktober: Het graven bij Blaauw loopt af. Er wordt uitgezien naar een graafproject bij het Grafter Weeshuis. 29 november: Er is op drie zaterdagen gegraven bij het Weeshuis. 1979 8 maart: De vondsten bij Blaauw zijn uitgezocht Blaauw schenkt vele er van aan de vereniging, waaronder een te restaureren bord. 71

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 23