Effe wachte.. In de jaren waarin ik in m'n uppie de kopij voor de "Chronyke" verzamelde en deels ook zelf schreef, vorm gaf en met de oude offsetpers afdrukte, deed ik meestal twee dagen over dat drukprocédé op de zolder van het Graf ter raadhuis. Soms nog wel een halve dag langer, als het eens wat tegenzat doordat de inkt te koud en te taai was of door ander technisch ongerief wat eerst moest worden verholpen. In elk geval moesten de werkzaamheden in het middaguur altijd onderbroken worden voor de versterking van de inwen dige mens. Menigmaal bleek bij terugkeer de deur van het Grafter raadhuis al los. De ervaring had me geleerd dat er dan in de regel een ambtenaar van de burger lijke stand in de raad- en trouwzaal bezig was om een trouwtje voor te berei den. Dat betekende: vertraging in het drukkerswerk. Want de machine op de houten zoldervloer maakte nogal wat lawaai, wat een huwelijkstoespraak zo niet onverstaanbaar maakte dan toch ernstig zou verstoren. Zodra zich de eerste bruiloftsgasten meldden - de deurklink beneden was boven minstens zo goed hoorbaar als een elektrische bel - zette ik de machi ne stop. Heen en weer ijsberen tot bruidspaar en gevolg het gebouw hadden verlaten, was er ook niet bij want ook de voetstappen zouden de aandacht te zeer afleiden van de toespraak in de tussenverdieping. Gezeten op de bovenste tree van de bovenste trap-met-de-halve slag luis terde ik, onzichtbaar voor de bruiloftsgasten, en dank zij de openstaande deur van de trouwzaal, mee naar de toespraak en de daarop volgende plicht plegingen. Gewoon effe wachte... 69

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 21