De weg weten Bovendien: de aanwas door nieuwe aanwinsten hield niet op. Er diende, mede ten behoeve van eventuele opvolgers te worden overgeschakeld op een opbergsysteem met bijbehorende registratie, waarin elke nieuwkomer in de werkgroep de weg moet kunnen vinden. Het schriftje had al plaats moeten maken voor een kaartsysteem, wat eenvoudiger aanvulling en tussenplaat- singen mogelijk maakte. Mevrouw Denie en Cor Pouw, twee nieuwkomers, waren al de werkgroep komen versterken. Aletta van Tankeren was de volgende. Alledrie niet in De Rijp opgegroeid. Maar uiteraard wel in staat het nodige typewerk accuraat te doen. Jan Kaptein kwam er bij als wel autochtone versterking. Leo den Engelse, die er in 1997 ook bij kwam, woonde wel al vele jaren in De Rijp, maar niet lang genoeg om oude Rijpers of Grafters op oude plaatjes te kunnen herken nen.. Zijn pluspunt was evenwel dat hij al enige jaren bemoeienis had met het Museum In 't Houten Huis. Onder andere bracht hij de ervaring mee dat in het museum zo'n vijfhonderd afbeeldingen via de computer waren geregistreerd. Zijn komst in het Grafter raadhuis, de werkplaats van de werkgroep, betekende dat weldra de computer er tevens zijn intree deed. Computeren Een gelukkige bijkomstigheid was dat Guus Collewijn er ook al de weg kende. Guus was, als graficus, de technische man bij het drukken van "Een Nieuwe Chronyke", maar hij was bovendien zeer goed thuis in computeren. Met name het opzetten van computerprogramma's was iets wat weinig echte geheimen voor hem had. Toen het drukken van de "Chronyke" niet meer kon op de oude versleten offsetmachine, en het drukken moest worden uitbe steed, ging Guus de opmaak voor ons verenigingsorgaan thuis maken op zijn eigen computer. De stap naar de aanschaf van een nieuw registratieprogram ma en het gebruik van trefwoorden voor de registratie van het beeldarchief was dan ook gauw gemaakt. In eerste aanleg werd dat het programma "Q&A". Totdat bleek dat op den duur dit programma onvoldoende zou blijken om er blijvend mee uit de voe ten te kunnen. Dus schakelden Guus en Leo de hele winkel om naar een sys teem wat bekend staat onder de naam "Adlib" en dat wel aan ruime uit breidingsmogelijkheden voldoet. Dit systeem heeft de mogelijkheid om bijvoorbeeld een ansichtkaart van het raadhuis met burgemeester Romein er op, te kunnen terugvinden via de trefwoorden Raadhuisstraat, raadhuis, burgemeester en Romein. Het omschakelen naar het nieuwe systeem betekende vele draaiuren voor 66

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2003 | | pagina 18