grote invloed op de economische ontwikkeling moet hebben gehad. Aan de oostkant van het Schermereiland werd eerst de Beemster ingedijkt van 1608 tot 1612. Noordeind bleef toegankelijk vanuit het Noordermeer (later het Noordeindermeer genoemd). Het Noordermeer kon bereikt worden via de vaart die recht tegenover Noordeind, bij de Grafter overtoom, uitmondde in het water van de Schermer. Vanuit de Schermer liep de verbinding met de Zaanstreek via de Vuijle Graft en het Stermeer. In 1634/1635 ging ook het water van de Schermer voor vervoer verloren. De voortzetting van de Glopdijk, eens opgeworpen ter bescherming tegen het water van het voormalige Sapmeer, verdeelde Noordeind in de hoge zij en de lage zij. Naast de dijk liep een vaart die ontstaan was bij het opwerpen van de dijk. Op de hoge zij stonden achter de huizen de bedrijfsruimten, geo riënteerd op het water. Op de lage zij stonden naast huizen ook veel bedrij ven. Waar leefde men van? Rond 1650 was het in Noordeind een bedrijvig geheel. Ongeveer 540 in woners telde Noordeind toen, die niet met agrarische, maar met industriële werkzaamheden in hun levensbehoeften voorzagen, daarbij hun producten vrijwel uitsluitend over het water vervoerend. Verder waren er veel zeevaren den in Noordeind. De inwoners werkten voornamelijk bij toeleveringsbedrij ven voor de scheepvaart, met name voor de walvisvaart. Bij de toeleverings bedrijven, waarvan de touwslagerij op de lijnbaan en het taanhuis de belangrijkste waren, werden scheepskabels en touw werk gemaakt. Dit gebeurde op de touw- slagerijen, waarbij vlas gebruikt werd dat uit de Oostzeelanden kwam. Belangrijk waren ook de bedrijven die het tanen (het weerbestendig maken, later het teren) van het touwwerk verzorgden. Verder werden er zeildoek en scheepsvaten gemaakt en taan (een geel-bruine beschermende verf, gemaakt van eikeschors) geproduceerd en Plattegrond van Noordeind, o. a. gebaseerd op de kadastrale kaart van 1832 (uit het artikel van Prof. Dr. A. Blaauw) 123

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 11