De toekomst van de Eilandspolder Op 4 maart 2002 vond, in partycentrum 'Het Rietbos' in Oost-Grafdijk een discussieavond over de toekomst van de Eilandspolder plaats, ge organiseerd door de WLTO (kring Noord-Holland Midden). Op deze avond, die onder leiding stond van de heer Menkveld gaven wethouder mevr. Van Diepen, mevr. Van Keulen van de provincie, dijkgraaf mevr. De Roos, mevr. Kuiper van Noord-Hollands Landschap (NHL), de heer Stikvoort van Staats bosbeheer (SBB) en de voorzitter van de kring Noord-Holland Midden van de WLTO, de heer Ruiter, hun visie op de toekomst. Mevr. Van Diepen noemt de Eilandspolder een uniek gebied, met de agrarische sector als economische drager. 'Duurzaam boeren' is volgens haar noodzakelijk met grote aandacht voor verbrede landbouw, waarbij na tuurbeheer en agrotoerisme in aanmerking komen. Ze roept alle partijen op tot samenwerking volgens de GBV methode (de secretaris van de OHV is graag bereid de afkorting te verklaren). Mevr. Van Keulen, beleidsmedewerkster van de provincie Noord- Holland, formuleert als probleemstelling: is het mogelijk de huidige maai velddaling af te remmen, oftewel het veen te behouden, terwijl het gebied zijn open karakter behoudt en de situatie voor de boeren rendabel blijft (of misschien beter geformuleerd: weer rendabel wordt (D.M.)). In na-volging van de nota 'Structuurschema Groene Ruimte 2; SGR2' van het ministerie van LNV onderscheidt ze vier mogelijkheden: 1actief vernatten; het beheer en het open karakter zijn dan een groot probleem. 2. passief vernatten; de maaivelddaling niet laten volgen door peilverlaging. 3. langzaam meegaan; peilverlaging na maaivelddaling. 4. veen laten verbranden en als het veen op is verder boeren op klei; op den lange duur gebeurt dat ook bij mogelijkheid drie. De provincie bezint zich op de te volgen weg. Mevr. De Roos, dijkgraaf van Het Lange Rond, wijst erop dat het volgen van het peilbesluit uit 1992 (het peil volgt de bodemdaling, mits dat geen gevolgen heeft voor de bebouwing) in 2001 problemen gaf met de provin cie. Toen ging een voorgenomen peilverlaging van 3 cm niet door. Mevr. Kuiper, van NHL, meldt dat er een beheersplan is opgesteld door NHL. Voorop staat het behoud van de landschappelijke kwaliteit, de cultuurhistorie, het behoud van een optimale leefomgeving voor de weide vogels. Ze pleit voor een 'voldoende hoog' waterpeil en een meer natuurlijk peilbeheer: hoog in de winter en 'uitzakkend' in de zomer. 44

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 4