'Kijk 'n kiek', van toverlantaarn tot wegwerpcamera. Een keuze uit de fotohistorische collectie van Dirk de Herder ïzoen in ge it getoonde sch naar de ;ld. ie. len met me- ardewerk Museulülletin 77 De beeldend kunstenaar/fotograaf Dirk de Herder (1914) heeft zijn leven lang een passie gehad voor het medium fotografie. Dit komt niet al leen tot uiting in zijn poëtische foto's, maar ook in zijn bijzondere verzame ling van fotografische apparatuur en alles wat daarmee samenhangt. Die verzameling is zo bijzonder dat hij er een klein museum mee kan vullen. Bovendien omvat zijn verzameling een compleet tijdperk, namelijk dat van de zgn "natte" fotografie. Om een groter publiek te kunnen laten meegenieten van deze fotohistorische verzameling stichtte hij in 1995 een eigen museum in Zijderveld (gem. Vianen). Het fotomaandblad FOCUS be stempelde dit museum als "het meest bijzondere en meest verborgen foto museum in Nederland". Omdat juist de verborgenheid een ernstige belemmering bleek te zijn, sloot De Herder zijn museum in oktober 2000 en ging naarstig op zoek raar een andere locatie. Die lijkt hij gevonden te hebben in De Rijp, waar het Museum In 't Houten Huis leeg gaat komen wegens verhuizing naar een ruimere locatie. Museum In 't Houten Huis is - om in fotografische termen te spreken - precies geknipt voor de Herder-collectie. Het gemeentebestuur van De Rijp is niet ongenegen huisvesting aan de collectie te bieden en het bestuur van het huidige museum heeft aan geboden om een deel van de Herder-collectie tentoon te stellen op de bovenverdieping om de interesse van het pu bliek te peilen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 37