'Uit de pen van... Joep Surie" orig jaar bracht Jenny na een bezoek aan de heer van Aken in Hilver sum een doos met tegels mee. Tussen de verschillende tegels was er één met een afbeelding van een haringbuis. De tegel werd ingeschreven on der nummer 04729, gefotografeerd en in de vitrine bij de haringvisserij ge plaatst. Aan de hand van het zogenaamde ossenkop hoekmotief en de aan wezigheid van vier gaatjes in de hoeken kan de tegel gedateerd worden op eerste kwart 17e eeuw. Waarom ben ik nu zo geïnteresseerd in die tegel? In de zeventiger jaren woonden wij in Vlaardingen en vrienden van ons waren betrokken bij de inrichting van het Visserijmuseum. Er werd toen veel gepraat over het Vismus, ik kwam er vaak en van lieverlee raakte ik vertrouwd met de verschillende typen vissersschepen zoals loggers, buizen, hoekers, sloepen, gaffelaars, pinken, en bommen. Allemaal scheepstypen die hun bestaansrecht te danken hebben aan de Noordzeevisserij. De buis die op de tegel afgebeeld staat is van een vrij vroeg type waar over heel weinig bekend is. We kennen maar een paar afbeeldingen van dergelijke haringbuizen waaronder de gevelstenen in de raadhuizen van De Rijp, Graft en Groot Schermer. Kenmerkend voor deze vroege buizen zijn het platte achterschip en het eenvoudige driemast tuig zonder boegspriet, waarbij de voorste en middelste mast tijdens het vissen neergehaald kun nen worden. Voorts is kenmerkend de laag geplaatste geestrol opening waardoor de netten binnenboord gehaald worden. Alleen de haringbuizen mochten jaarlijks twee of driemaal uitvaren voor de Grotevisserij. De aanvoer was alleen toegestaan naar de daarvoor aan gewezen havenplaatsen zoals de havens aan de Maasmond en Enkhuizen. Ook de handel en opslag was alleen toegestaan in die plaatsen. Kustplaatsen waren uitgesloten, zij beoefenden de kustvisserij en moch ten geen kaakharing aanvoeren. Vroeger leerden we dat Willem Beukelszoon van Biervliet in 1380 het haringkaken uitvond. Dit is niet erg waarschijnlijk. Het kaken van haring werd namelijk al vroeg in de middeleeuwen toegepast langs de Zweedse Oostzeekust in Skonen. Dit was een eenvoudige en doeltreffende methode om de gevangen haring langer te bewaren. Nu mocht de gekaakte haring uit Skonen alleen via de Hanze vervoerd en verhandeld worden. De Vlaamse en Zeeuwse vissers probeerden diverse malen dit monopolie te doorbreken. Pas toen ze de haring aan boord begonnen te kaken, te zouten en in tonnen 68 Hel de gro de Eui Museu%ulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 28