van bakstenen op een voeting van rondgezaagde houten delen. Verder een aantal poeren en kespen. Alles duidt erop dat op het terrein een flink gebouw heeft gestaan. Er zijn tegels gevonden, diverse metalen voorwerpen zoals gespen, knoopjes, een loden pijlpunt, loodjes, munten, een penning, een hamerkop en een zeventiende-eeuwse beitel. Bijzonder is de vondst van een zogenaamde glis, een heel vroege schaats. Andere interessante vondsten zijn een fragment van een nap (met twee huismerken), een fragment van een spant van een overnaads schip en een aantal andere stukken hout die eerder gebruikt lijken te zijn als huidplanken van een bescheiden scheepje. Deze houten voorwerpen zullen samen met een aantal leren objecten geconserveerd worden bij de Archeologische Dienst van de gemeente Hoorn. Over ongeveer een jaar is dat gereed en kunnen ze getoond worden. Jan Vos zal in een van de komende Chronyke's uitgebreider stilstaan bij deze opgraving en de gevonden objecten. Mij leert het opnieuw dat er veel vrijwilligers zijn te vinden, die zich met enthousiasme inzetten en er zelf ook zichtbaar plezier aan beleven. De komende tijd zullen wij opnieuw een beroep op u doen om ons te helpen bij andere klussen. Intussen heeft in de bouwput de kelder, die onder het museum komt, zijn vorm gekregen. Het is uitermate verheugend dat er weer een aantal nieuwe leden van de "Club van Honderd" zijn bij gekomen. De "Club van Honderd" speelt een cruciale rol in de financiering van ons verhuisplan en ik kan u melden dat wij nog steeds actief zoeken naar meer deelnemers. Dusals u interesse heeft? Vorige keer gaf ik aan dat wij bezig zijn om de kleine, eigen collectie slibaardewerk aan te vullen en dat ik daar op terug zou komen. De restauratie van twee papkommen, die een aantal jaren geleden door het museum zijn aangeschaft uit de collectie Blaauw, past binnen dit streven. In een apart bericht kunt u daar meer over lezen en zien. De Rabobank Nederland zal de samenwerking tussen ons museum en de Rabobank Purmerend en Omstreken met een extra financiële bijdrage ondersteunen. Hierdoor gaan wij twee voor ons museum belangrijke panelen, beschilderd met afbeeldingen van respectievelijk De Rijp en Graft omstreeks 1800, conserveren. Dan kunnen de panelen ook in onze vaste collectie worden opgenomen. Ik sluit af met u te wijzen op onze website: www.houtenhuis.nl. Hierop vindt u foto's van de voortgang van onze nieuwbouwactiviteiten. Aldert Pilkes 66 Museun Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 26