Waar nu Jan Janszoon Weltevree is woonde W. van Eik de postbode. Het café 'Het Rijper Wapen' werd beheerd door Schoone. Het kleine huisje daarnaast werd bewoond door Betje Polman. Dan komen we aan bij Smederij en woonhuis Bruntink (al 100 jaar). Van het dubbele woonhuis waar we nu zijn werd de westkant bewoond door Fam. Brouwer, de oostkant door de fam. Klokkemeijer. Bode Groot Noordhollandse. Gaan we het Oostdijkje op komen we op no. 1bij het huis aan van Joop Beumer. Hier woonde Piet Wognum. Waar nu Arie Hoogeboom woont, woonde destijds Alderhout, machinist op de tram, evenals Houter. Timmerman G.de Jong woonde er daarna, (de latere gemeenteopzichter). Komen we nu aan bij de watermachine. Deze werd bemand door Jaap Gerling. Op de terugweg belanden we bij het huis waar de fam. Verburg ge woond heeft. In die tijd was dat de woning van Willem Besse. Deze was ge huwd met een dochter van Temper van het Oosteinde. Willem Besse was raadslid omstreeks 1934. Meer naar de ringsloot stond de woning van Hein Lakeman, paarden handelaar. Dit huis is later gesloopt. Klaas Lakeman was in dienst van di- rekteur Glazenkas als koetsier. Schuin tegenover het huis van Arie Hooge boom stond de werkplaats van O. Hamstra. Recht tegenover A. Hoogeboom in dit kleine huisje was het witte kruis-gebouw ondergebracht, later be woond door de wed. Hottentot. Dit pand is ook gesloopt. Nu richting de Eendracht. (Oosteinde). In de Eendracht woonde Klaas Heuvel, later Gabel. In het huis waar nu de Fam. Ens woont, woonde toen Jouke de Wit. Daarachter woonde Heitze de Vries, zoals bekend voer hij op de Koophan del I. Het laatste huis aan het water werd bewoond door Huib Scheep bouwer, metselaar van beroep. In het decembernummer van 1994 heb ik al aangegeven dat Scheepbou wer en zijn vrouw ruim 90 zijn geworden. De 2 zoons hebben die leeftijd inmiddels overtroffen. Arie (1905-2002) is onlangs overleden en Gerard is nu ca 95 jaar. Rechtzetting uit het decembernummer 1994, betreft familie Roele die niet werd vermeld. Bij deze hersteld. Het eerdergenoemde pand, De Druif, was niet zoals aangegeven werd de kolenschuur van Rem Kuiper, maar de hier al eerder genoemde azijnmakerij van H. van de Bosch., de grootvader van Rik. P.J. Bommer 61

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 21