£aw!'iCxMwwtii mm IJsbra nd staande op het dijkje naast zijn woning. Op de achtergrond het oude huis van mijn grootmoeder Jaantje Molenaar, (nu mevr. den Hartogh). de Zuidervaart in de Schermer stond Houtlust, de boerderij van de fami lie P. de Boer in brand. De boerderij was door de Duitsers in brand gesto ken en vluchtende mensen waren doodgeschoten. De brandweer moest de naastgelegen boerderij, bewoond door Kater nathouden. IJsbrand, als com mandant kreeg de opdracht de lijken te bewaken. Hieraan gaf hij gevolg door steeds 2 brandwachten bij de lijken te laten posten. De boerderij van Kater bleef behouden, mede dankzij het optreden van de Alkmaarse brand weer die er als eerste bij was. Op 25 mei 1951 wordt hij onderscheiden voor 40 dienstjaren bij de brandweer. Hij is inmiddels dan geen commandant meer. Er worden bij die gelegenheid nog 4 mensen onderscheiden voor 40 jaren bij de brandweer, nl. jan Kieft Pz. (pijpleider), Cornelis Nap (pijpleider), Ide Honig (brandmeester) en Pieter Kieft Pz. (pijpleider). IJsbrand was ook een trouwe knikkeraar. Bij het Raadhuis werd door een vast groepje mannen regelmatig zondagsmiddag's het knikkerspel be oefend. Er werd dan om geld gespeeld. Ik weet ook dat IJsbrand bij de fanfare Christiaan de Wet gespeeld heeft maar ik heb er in het archief niets over kunnen vinden. Zijn laatste brief die ik in het archief vond was van januari 1963. De vas- 55

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 15