IJsbrand doet ieder jaar verslag aan Burgemeester en Wethouders. Zo bezoekt hij in 1932 A. Bood Jnz. om tot tijdelijke plaatsing van een landar beider te geraken. In 1933 bezoekt hij de werkgevers Neerlandia te Stompe- toren, Uitvoerder Geruischlooze Weg (werk Westdijk, Schermer) en ver schillende landbouwers in de gemeente Z. en N. Schermer. Juli 1940 is er iets voorgevallen met de burgemeester (Kolb?). IJsbrand schrijft hem op 23 juli een brief waarin staat: "In verband met Uw optreden tegenover mij in Uwe woning op vrijdag j.1. verzoek ik u.e.d. beleefd te willen bevorderen dat ik zoo mogelijk onmiddellijk ontslag krijg als agent der Arbeidsbemiddeling. Wel jammer, daar ik deze functie reeds jaren tot volle tevredenheid heb vervuld. Hopende dat U b.v. een tijdelijke agent zal kunnen aanstellen". Hij krijgt eervol ontslag met ingang van 16 augustus 1940. Vanaf 1935 was er in Grootschermer een comité B voor steunverlening aan werklozen. Tot juli 1937 was IJsbrand daar penningmeester van. Hij bedankt dan en doet de bescheiden en het kasgeld a fl. 28,75>/2 in zijn bedankbrief aan de burgemeester. P. Schermerhorn volgt hem als penningmeester op. Tevens bedankte hij voor zijn bestuursfunctie van de Floralia. Gemeentewerk. Jarenlang heeft hij als timmerman voor de gemeente gewerkt. Het ge meentewerk was het ene jaar voor IJsbrand, het andere jaar voor A. Koster. IJsbrand nam het in 1922 over van zijn vader Jakob. Werk aan de school, aan bruggen, aan de onderwijzerswoning. Voor het metselwerk werkte hij veel samen met F. de Geus. Samen schreven ze in voor de bouw van de burgemeesterswoning. Voor de som van fl. 7989,00 (30 augustus 1938). Het werk werd hun gegund. (Het is de woning tegen over café de Jonge Ruiter. W.J. Driessen was de laatste burgemeester die er woonde, daarna de familie A. Kosto en nu de fam. van Ouwerkerk). Brandweer. IJsbrand moet een druk bezet man geweest zijn. Hij is ook nog 40 jaar bij de brandweer geweest. Op 1 juni 1907 is hij daar bij gegaan, 20 jaar jong. Met ingang van 1 september 1930 wordt hij benoemd tot hoofd brandmeester. Later zal hij commandant worden. 1940). Veel verslagen van zijn hand van branden heb ik in het archief terugge vonden. Daarin benadrukte hij vaak het kordate optreden van zijn mensen en het op prijs stellen van de aanwezigheid van de burgemeester. Bijzonder was de opdracht die ze op 11 oktober 1944 hadden. Aan 54

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 14