Herinneringen aan IJsbrand Molenaar. va da Usbrand Molenaar, voor ons altijd neef Ijs, was een neef van mijn moe der, Geertje Hoek-Molenaar. Ik herinner hem als een aardige, vriende- tri lijke man die iedere zondagmorgen bij ons kwam. Hij woonde met zijn fai broer Dirk en zuster Rijntje samen in Grootschermer. Mijn moeder deed de vo was voor hen en dan kwam hij iedere week de was brengen en nam de schone was weer mee. Hij was timmerman geweest en zorgde voor zijn du broer en zuster, maar verder wist ik niet zoveel van hem. 19 Als lid van de werkgroep Schermerhorn van de O.H.V. zoek al enige ja- ac ren in het archief naar alles wat betrekking op Grootschermer heeft. Zo kl< kwam ik in de loop van de tijd heel wat gegevens over IJsbrand Molenaar tegen. ee In het kort zal ik eerst wat over mijn familie schrijven om dan uitgebrei- m: der bij IJsbrand stil te staan. Bij de volkstelling van 1839 woont IJsbrand Jacobsz. Molenaar (I), 30 jaar oud, in bij Arie Groen en Wijntje Blei op nr. 62. IJsbrand is in Wormer or geboren en is op Grootschermer timmerman. ve In 1851 trouwt hij met Reintje Pik uit Graft. Reintje moet een knappe br schrandere vrouw geweest zijn die later, na het overlijden van IJsbrand, va trouwt met Dirk de Jong en op de Nobelshoek gaat wonen. de IJsbrand en Reintje krijgen 8 kinderen waarvan er 4 volwassen worden. Jan, mijn grootvader; Jakob IJsbrand; Neeltje en Jetske. Jan trouwt met Ari- mi aantje Appel, Jakob met Trijntje Kruijt, Jetske met Dirk de Jong en Neeltje Di met Hannes Peereboom. Di Jakob en Trijntje krijgen ook 8 kinderen. Rijntje 1880), Jantje (*1882), cc IJsbrand (*1887) en Dirk (*1888) worden volwassen. De andere kinderen m> overlijden erg jong. IJsbrand was het 3e 'IJssie'. Jantje, een knappe lieve vrouw die onderwijzeres was, overlijdt op 25 jarige leeftijd in 1908. Zij leed en aan T.B.C. en heeft enige jaren alleen in een op de zon draaibaar huisje ge- ui legen om te herstellen. Haar overlijden was een grote slag voor haar ou- ee ders. ri( In 1852 koopt IJsbrand (I) het perceel G 108. Op dit perceel rust het or recht om molenassen en roeden te mogen vervaardigen. Nu is dit Noor deinde 13. IJsbrand sterft 18 december 1875. Hij moet een lang ziekbed ge- oc had hebben. Mijn opa Jan is dan nog maar 9 jaar oud. Jakob, de oudste m zoon is dan 22 jaar. Twee jaar later trouwt hij met Trijntje Kruijt, dochter van Dirk Kruijt en Jantje de Graaf. Dirk is smid op Stompetoren. Ai Jakob erft na het overlijden van zijn vader het bedrijf. Aanvankelijk gaat het heel goed. Hij moet een goede vakman geweest zijn. Hij was opzichter ag 50 l -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 10