De seinpaal van Spijkerboor Dat Spijkerboor een monument rijk is, zal iedereen die het "Heerenhuis" kent, kunnen beamen. Maar de bewering dat in de voormalige resi dentie van het eveneens voormalige Starnmeerse polderbestuur nog een tweede monument staat, roept wellicht vraagtekens op. Toch is het wel waar: dat tweede monument staat een paar honderd meter ten zuiden van het eerste. Het is de stalen constructie die plaatselijk bekend staat als "de seinpaal". Eigendom van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. Omwonenden in de wijde omtrek, die de leeftijd van circa 30 jaar te boven zijn, kunnen de "seinpaal" nog in functie hebben gezien, met de zeer donkerblauwe vlag in top overdag of de grote witte bol van binnen uit verlicht tijdens nachtelijke uren. Als tekenen dat de Schermerboezem "voor peil" stond en dat poldergemalen alom in de omtrek moesten worden stil gezet, totdat het waterpeil in kanalen en vaarten minstens tien centimeter was gezakt. Sinds begin jaren '70 het gemaal "De Heisdeur" bij Den Helder en het Zaangemaal bij Zaandam het peil van Schermerboezem zijn gaan reguleren, is dat noodsein te Spijkerboor (want dat was het) niet meer vertoond. Dat stopsein aan de poldermachinisten was niet het enige in het ambts gebied van Uitwaterende Sluizen. Het was wel het centrale punt in de regio die gewoonlijk als "Schermerboezem" werd en wordt aangeduid. De beheer der van de seinpaal in Spijkerboor was "hoofdseingever" in het werkgebied van U.S. Er stonden daarin nog veel meer seinpalen waarop de blauwe vlag of de heldere lamp het stopsein afkondigde. Maar die in Spijkerboor was de eerste. De andere stonden verspreid van de duinrand tot aan Waterland en van de IJpolder tot West-Friesland. Alle seinpaalbeheerders moesten - bij dreiging van hoog water in de ringvaarten - letten op de naburige seinpaal, of daar misschien de blauwe vlag in top verscheen, om dan vervolgens de "eigen" vlag ook in top te hijsen. Het was een doorgeefsysteem voor de waterbeheersing dat dateerde uit de tijd van Napoleon. Het werd ingesteld in 1795. Het werkte effectief, zij het minder snel dan telegraaf en telefoon, maar die moesten dan ook eerst nog worden uitgevonden en zelfs die uitvindingen hebben de seinpalen niet kunnen doen verdwijnen. Behalve een zeker conservatisme ("het werkt toch goed en het kost niet veel...") zal ook het feit dat oorspronkelijk watermolens als seingevers

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 9