gelijkse sociale verkeer speelden ze slechts een bescheiden rol. Er bestond dan ook geen ongeschreven wet, die eenvoudige mensen verbood voor zichzelf of hun nabestaanden een graf te kopen op wat nu de zerkenvloer is. Maar het geld zorgde niettemin voor een natuurlijke selectie, waardoor deze begraafplaats toch vooral de rijken en aanzienlijken verenigt. Dan zijn we terug bij de mannen van het slag dat mijn aandacht trok toen ik voor de eerste maal de zerkenvloer bezocht: Jan Pietersz. van den Bosch, Cornelis Jansz. Schol, Jan Claesz. Schippers, Meyndert Salm, Pieter Arentsz. Rood, en niet te vergeten Willem Jacobsz., die in de eerste decen nia van de zeventiende eeuw de centrale figuur was onder de Grafter regen ten. Die jaren zijn betrekkelijk arm aan archiefstukken, en daarom noem ik hem hier met nadruk, omdat hij in mijn Dorp in de Polder slechts eenmaal voorkomt, zij het met ere. De anderen komen in dat boek wel min of meer tot hun recht, en daarom zal ik hier hun doopceel verder niet lichten. Maar het zijn deze mannen geweest, die in de bloeitijd van Graft het openbare leven in de banne vorm gegeven hebben. De zerkenvloer houdt hun nage dachtenis in stand. Daarom heeft dat eerste bezoek een blijvende indruk nagelaten, hoelang het nu ook al geleden is. Tegelijk herinner ik mij haast even sterk, dat bij mij een gevoel van verwondering opkwam. Misschien lag dat ook aan het weer, want het was een kille, herfstige dag, tegen het vallen van de avond. En dan zag je daar al die stenen open en bloot liggen, zonder bescherming van kerkdak en kerkmuur, alsof ze deel waren van de vrije natuur. Maar ze zijn niet vanzelf ontstaan. Ze vormen samen een monument, en monumen ten moeten onderhouden worden. Gebrek aan respect voor het voorge slacht is een teken van zedelijk verval, zei Aleksander Poesjkin bijna twee honderd jaar geleden. De Grafter zerkenvloer dwingt gelukkig nog altijd respect af. Maar wordt ze aan de elementen overgelaten, dan zal dat haar onherroepelijke ondergang zijn. Laat dus ieder die geld of invloed heeft zich inzetten voor haar behoud. A. Th. van Deursen. N.B. Bij deze tekst horen uit de aard der zaak archiefverwijzingen. Maar het probleem is dat al mijn aantekeningen gemaakt zijn voordat het Grafter ar chief opnieuw werd geïnventariseerd. De oude nummers kloppen niet meer, en er is geen concordantie beschikbaar die de brug slaat van oud naar nieuw. Verwijzingen bieden dus geen enkele hulp, en daarom heb ik ze weggelaten. Wie toch iets wil nazoeken kan zich met mij in verbinding stel len. Misschien vinden we een oplossing. 8

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 8