PARADIJS DER RUNDEREN vmi ar.r w'm ess. lat* Zijf«rs met hun fokstieren door de streek, op weg naar boeren die hun tochtige koeien wil den laten dekken. Het waren doorgaans niet de rijkste boe ren die van dit bij tijd en wijle gevaarlijke en vermoeiende bedrijf hun hoofdverdienste hadden gemaakt. Na de Tweede Wereldoor log nam de voortplanting door het kunstmatig inbren gen van zaad (KI) een enorme vlucht. De auteurs geven het voorbeeld van de stier Skalsu- mer Sunny Boy, waarvan in 1992/1993 elke twee minuten een kalf geboren werd, dat is ruim 250.000 in dat Kl-jaar. Van deze absolute recordhou der gingen twee miljoen 'rietjes' over de hele wereld. Een indrukwekkend aantal maar je kunt je wel afvragen of op die manier de genetische basis van het rundveebestand niet erg smal wordt en welke risico's zo'n vorm van inteelt op de lange duur met zich mee kan brengen. Parallel aan de ontwikkeling van de kunstmatige inseminatie verliepen de fusies van de fokverenigingen. Dit leidde uiteindelijk tot de vorming van de RON. Onze streekgenoot Simon Ruiter uit de Noordeindermeer was de laatste voorzitter van de RON en in die functie begeleidde hij de overgang in 1998 naar de landelijk georganiseerde Coöperatieve Rundveeverbete- ringsorganisatie CR Delta. Deze organisatorische overgang vormde - zoals het op de achterflap van het boek nostalgisch wordt genoemd 'Een goed moment om nog eenmaal een blik te werpen op de Noord-Hollandse koe, de stammoeder van alle zwartbonten in de wereld.' Leo den Engelse 32 Museui^u''et'n

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 32