Paradijs der runderen loor een in nen. Iedere ikkelingen', ;n 'De losse e betreffen- :ommentaar arbij de au- afbeelding dsgetrouwe ij voorbeeld f vrouw aan ng van ach- tuatie weer. perspectief >els moeten houwd, dan leren tegels nen, ook in izienlijk be- e met grote lig kostbaar t boek: ver- nterieurs in naai niet zo ifbeeldingen ge tekening knecht (afb. n zolderver- ;n (afb. 48). 3mst van de op grotere ring aan de uwonderne- de mindere ware schat- treeks de ja- burgerstand i Amsterdam maken (afb. 424). Alle vertrekken van het pand werden - het privaat uitge zonderd - vastgelegd in 22 zeer gedetailleerde aquarellen. Zo krijgt men een prachtig beeld van de woonomgeving van lieden die zeker niet onbe middeld waren, maar die toch ook niet konden bogen op een onfeilbaar goede smaak. In een aantal van de afgebeelde vertrekken ligt een kamer breed tapijt met een wel zeer in het oog springend patroon. 'Een dergelijk gedessineerd tapijt was toen bij het grote publiek zeer in trek. Mensen met smaak gaven echter de voorkeur aan een meer ingetogen vloerbedekking,' luidt het vileine commentaar bij deze afbeeldingen. Arme mijnheer en me vrouw Guykens-Stork uit de P.C. Hooftstraat 145! Meer dan honderd jaar na dato kan iedereen meegenieten van hun inderdaad soms nogal monstrueu ze ideeën op het gebied van woninginrichting. Wie Het Nederlandse interieur in beeld 1600-1900 eenmaal in handen heeft, zal het niet snel wegleggen. Wilt u het boek inzien, dan kunt u contact opnemen met Jenny Mulder in het museum. Lenen kan ook; maar u heeft wel een uit de kluiten gewassen boodschappentas nodig voor het vervoer. Marijn Schapelhouman Onder deze titel publiceerden historicus Kees van der Wiel en oud- rundveeconsulent Jan Zijlstra vorig jaar een geschiedenis van de rund veeverbetering in Noord-Holland. Het museum kreeg voor z'n handbiblio theek een exemplaar van dit zeer verzorgde en omvangrijke werk, een geza menlijke uitgave van de coöperatieve Rundveeverbeterings Organisatie Noord-Holland (RON) en Stichting Uitgeverij Noord-Holland, Wormerveer. De auteurs belichten in 423 pagina's onder meer de historie van de melk veehouderij en de kaasmakerij. De meeste aandacht gaat echter uit naar de zwartbonte koeien en stieren, die Noord-Holland een wereldnaam bezorg den toen de Amerikanen er aan het eind van de negentiende eeuw de ideale melkkoe ontdekten. Het zal dus geen verbazing wekken dat het boek vol staat met afbeeldingen van kampioenen op het gebied van melkproductie en het verwekken van nakomelingen. Goed georganiseerde rundveefok- verenigingen speelden uiteraard een belangrijke rol; ook die komt uitvoerig aan de orde. De eerste fokvereniging werd in 1896 in Hoogkarspel opge richt; uiteindelijk waren er meer dan tachtig. Die verenigingen hadden hun voorlopers in bullevoogden, die verantwoordelijk waren voor de gezamen lijk aangeschafte dorpsstier. Al in de zeventiende eeuw trokken bullopers Museur Bulletin 31

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 31