klanten niets van de herkomst. Het belangrijkste was dat het bruikbaar, voordelig en degelijk was. Bij opgravingen zijn dan ook overal in Nederland steengoedresten gevonden. Versiering Tot omstreeks 1500 waren steengoed kannen en kruiken onversierd. Daarna volgden twee eeuwen waarin uitbundig versierd luxe steengoed werd gemaakt. Deze versieringen bestonden meestal uit reliëfs, die gemaakt werden met koperen drukstempels of matrijzen. De decoraties bestonden uit cartouches, medaillons, wapenschilden, portretten, of afbeeldingen uit de Bijbel of de mythologie. Deze reliëfs werden na het draaien van de kruik of kan met een kleipapje erop bevestigd. Dit luxueuze gebruikskeramiek was zeer geliefd bij de gegoede burgerij. De komst van het Europese porselein en het gebruik van glas betekende het einde van het luxe steengoed. De steengoedbakkers in het Rijnland schakelden over naar gebruiksvoorwerpen, vooral verpakkingsma teriaal voor opslag en vervoer. Ook werden o.a. rioolbuizen en, vanwege de grote slijtvastheid, vloertegels gemaakt. Behalve deze mooie zandkleurige baardmankruik staat er ook nog een klein baardmankruikje -in 1984 aan het museum geschonken door dokter P.R. America- in de vitrine in de achterkamer. Deze baardmankruik (inventarisnummer 00212) vind ik ook leuk: klein, iets meer dan 15 cm hoog, lichtbruin-grijs van kleur met helaas een kleine beschadiging. Mis schien vind ik hem wel aantrekkelijk omdat hij behalve de letters GR, ook de letters WE draagt. Dat zijn mijn initialen, vandaar dat ik altijd het idee heb dat dit kruikje een beetje van mij is. Na onze reis naar het Westerwald weet ik een heleboel meer van steen goed, waardoor het voor mij nog interessanter is geworden. Ik hoop dat u door het lezen van deze tekst voortaan met nog meer belangstelling naar steengoed kijkt. De foto van de grote baardman werd gemaakt door Joep Surie, die al ruim een kwart van de collectie van het museum gefotografeerd heeft voor ons computer-registratieprogramma 'Adlib'. Ongetwijfeld is hij bij het zien van al die objecten een favoriet voorwerp tegengekomen, waarover hij vast wel iets wil vertellen. Daarom draag ik graag aan hem de pen over. Wil ma den Engelse 28 Museut Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2002 | | pagina 28